Sadržaj
Cuboti su jeftini i dobri. Što jeftiniji to impresivniji, a posebno su im dobri čvrsti (ruged) mobiteli King Kong serije.
U vrijeme preskupih mobitela lijepo je i vidjeti da je top model, Cubot Note 20 Pro, s cijenom dobro ispod 1500 kn, gdje A brendovi baš i nemaju neku ponudu.
Da, Cubot se zna dobro cjenovno pozicionirati, kakav je u praksi Cubot Note 20 Pro?
Cubot Note 20 Pro specifikacija
- Dimenzije: 155.8 x 77 x 9.1 mm
- Masa: 200 g
- Zaslon: IPS LCD 6.5″, HD+, 19.5 : 9, 1600 x 720, 266 ppi, 90% NTSC spektra boja, 1300 : 1 kontrast, 2.5D staklo, notifikacijska LED dioda
- Čipset: Mediatek Helio P60 (MT6771, octa core, 4x 2 GHz ARM Cortex-A73 + 4x 1.65 GHz ARM Cortex-A53), 64 bit, 12 nm
- GPU: ARM Mali-G72+, do 770 MHz
- Memorija: 6 GB RAM LPDDR3 666 MHz, 128 GB ROM + microSD
- Kamere:
- stražnja 12 MP, Sony IMX486, F2.6, PDAF fokusiranje, HDR, FullHD video @ 30 FPS
- širokokutna: 8 MP, F2.2, 125 stupnjeva vidljivi kut
- dubinski senzor 20 MP: Sony IMX350
- selfie kamera: 8 MP Sony IMX214 F2.8
- Povezivanje: USB-C, OTG, Wi-Fi 2.4G i 5.0G, 802.1.1 a/b/g/n, Bluetooth 4.2
- GPS: GPS / A-GPS
- Baterija: Li-Ion 4000 mAh, nije odvojiva
- OS: Android Oreo 9.0 Pie
- Ostalo: Čitač otiska prstiju, Face ID (kamera), silikonska maskica, zaštitna folija predinstalirana na ekranu
- Ustupio: Se-Mark
- Cijena Cubot P30: 1299 kn
Kućište, ekran i ergonomija
Velik i masivan, Cubot Note 20 Pro se osjeća i u ruci, i u džepu. Uz to je i prilično debeljuškast, iako 2.5D staklo zakrivljeno na svim stranama umanjuje taj osjećaj. No zauzvrat, tu je solidan osjećaj kvalitete.
Osobno, jako mi se sviđa gumirana pozadina – ugodna je za držanje, ne grebe se kao plastične, ne može se razbiti kao staklena i ima jako dobra protuklizna svojstva.
Otok s kamerama nije previše ispupčen i u centru je, pa se mobitel uopće ne ljulja kad tipkate na stolu, što je danas rijetkost.
Okvir je plastičan što je očekivano s obzirom na cijenu. Šteta što nije aluminijski :-).
Ekran ima, tradicionalno za Cubot, zaštitnu foliju – onu tvrđu, ne mislim na tanku koja stiže sa svakim mobitelom.
To je dobro, posebno u kombinaciji sa silikonskom futrolom, jer pruža dobru zaštitu od grebanja.
Kvaliteta slike? OK, iako se vidi niža rezolucija na velikom ekranu Cubot Note 20 Pro mobitela. Svjetlina je dobra, vidljivi kut također, što se boja i svjetline tiče stabilne su i pod većim otklonom.
Pod malim, vidi se promjena svjetline i to smeta, jer govorimo o praktično okomitom gledanju na ekran.
Oštrina je prolazna, nazubljenost fontova nije velika, ali vidi se mreža koja drži piksele (screendoor efekt, uvećajte prvu fotografiju):
Cubot Note 20 Pro dakle, ne razočarava ekranom ili kućištem. A kakve su performanse?
Hardver i performanse
Cubot Note 20 Pro ima osam jezgreni Helio P60, koji je uparen s obiljem RAM-a (6 GB) i više nego dovoljnih 128 GB, s obzirom na cjenovnu klasu. Čak 6 GB RAM-a jamči da Cubot Note 20 Pro neće štekati niti za godinu dvije te dobre multitasking mogućnosti.
Sve je zaokruženo Androidom 10, bez proizvođačevih ljuski. Također, treba napomenuti da su u dva mjeseca koliko je mobitel kod mene, stigle dvije nadogradnje – Cubot je sada daleko ažurniji nego ranije.
Dakle, hardver i softver su OK, prema specifikacijama. Benchmark rezultati su očekivano dobri za ovu kombinaciju, Cubot Note 20 Pro ne razočarava.
Cubot Note 20 Pro benchmark rezultati
- Antutu v8.3.4.: 169866 bodova
- AITUTU benchmark: 80868
- GeekBench 5 Single / Multi score: 296 / 1369 bodova
- PC Mark Work 2.0: 6966 bodova
- PC Mark Storage Score: 5934 bodova
- 3D Mark Sling Shot Extreme OGL: 1270
Nije loše. Cubot Note 20 Pro glatko vrti sučelje, učitavanja ne traju dugo zahvaljujući prilično brzoj flash memoriji (baš i nije pravilo u ovoj klasi) a možete se i poigrati, sa srednjim detaljima u većini igara.
Skrolanje web stranicama? Iznenađujuće glatko. Ili ipak ne, to je pravilo, an e izuzetak kod mobitela s Helio P60 procesorom. Palac gore.
Kamere
Opa, četiri stražnje kamere? Ali čekaj, u softveru kamere nema širokokutne, samo zum kamera? Imate na raspolaganju klasičnu kameru, i 2x uvećanje. Tu je i nespretan hrvatski prijevod, duge riječi se preklapaju u sučelju kamere, ali s time se da živjeti :-).
AI pomaže, ali ne mnogo – često je razlika nezamjetna. Širokokutna kamera bi bila rado viđena, ali umjesto toga Cubot Note 20 Pro ima 20 MP dubinsku kameru radi boljeg bokeh efekta? Hmm. No ok, kakve su fotografije?
Solidne, dobre do izvrsne. Nedostaje OIS, pa će trebate mirnu ruku i više okinutih fotografija, posebno u low light uvjetima, te ako snimate s 2x uvećanjem.
Low light fotografije su OK, ako ima relativno dosta svjetla. Ponekad upravo izvrsne, pogledajte kako izgleda Miško. Uz njapšomenu: ovo je jedna od 3 fotografija, druge dvije su mi ispale mutne. No ipak:
Izvrsno! Ako još smanjimo osvjetljenje, kvaliteta pada:
Selfie kamera također voli više svjetla, u suprotnom bit će ovakva:
Dakle, kamere su dobre s obzirom na cjenovnu klasu, ali nećete ih zamijeniti za skuplje modele.
Zaključak
Cubot Note 20 Pro je dobar mobitel s velikom baterijom, dobrim performansama te velikim i solidnim ekranom. Memorije ima u obilju, čisti Android 10 je svakako plus, a od četiri kamere u praksi imate dvije stražnje. Kvaliteta izrade je dobra, mobitel je fino zaštićen u silikonskoj maskici i s folijom na ekranu, a ako vam to dosadi nema problema – gumirana pozadina ugodna u ruci. I praktično je neslomljiva, ali ekran naravno nije. Kad se podvuče crta, Cubot Note 20 Pro je dobar izbor za mlađe korisnike koji žele veliki ekran za multimediju, po fer cijeni.