Watch GT 5
Cubot Max 2 13 1

Cubot Max 2 recenzija

Velik je! Ali Cubot Max 2 ima još aduta osim veličine ekrana i baterije. To je fino složen mobitel za ciljanu skupinu korisnika ali usprkos toga donosi i neke skuplje mogućnosti.

Poput F1.8 otvora blende kamere, gradijentne boje ili malih bezela sa svih strana – nije loše. Ok, kućište je plastično (polikarbonatno) ali cijena je jako dobra. Dobit ćete i silikonsku maskicu za zaštitu.

King size baterija, štedljivi 12 nm čipset i čisti Android 9.0 Pie zvuče dobro. Manje dobro zvuči, barem na papiru, HD+ rezolucija razvučena na 6.8″ veliku dijagonalu IPS ekrana.

Prisjetimo se, Cubot ima tradiciju ugradnje kvalitetnih ekrana i u mobitele najnižeg cjenovnog razreda. Ovaj ekran ima i neobični smještaj selfie kamere – u desnom gornjem uglu, a dobro je i što je izduženog formata (19:9) pa mu je širina umjerena.

Cubot Max 2 19 1

Cubot Max 2 specifikacije

  • Ekran: 6.8″, HD+ (640 x 1352, 19 : 9 IPS LCD, 195 ppi, 2.5D staklo, 1300 : 1 kontrast, 90 % NTSC boja
  • Čipset: MediaTek Helio P22 MT6762 octa core, 12 nm (4x Cortex-A53 2.0 GHz + 4x Cortex-A53 1.5 GHz)
  • GPU: PowerVR GE8320, 650 MHz
  • Memorija: 4 GB LPDDR3, 933 MHz / 64 GB za pohranu + microSD
  • Kamere: 12MP + 2MP F1.8, Sony IMX486, PDAF fokusiranje
  • Selfie kamera: 8 MP F2.2
  • Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.2, OTG
  • Baterija: izmjenjiva Li-Ion 5000 mAh, 10W brzo punjenje
  • Platforma: Android 9 Pie
  • Sim kartica: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
  • Ostalo: prepoznavanje lica (kamera), gradijentna boja, priložena silikonska maskica
  • Dimenzije i masa: 81.6 mm x 173 mm x 8.9 mm, 214 g
  • Cubot Max 2 cijena: 

Kućište i ergonomija

OK, velik je, da. Ne i pretjerano, iako smo do prije koju godinu kupovali tablete s 6.8″ ekranima. Koji su bili nemoguće veliki i nezgrapni za korištenje i držanje jednom rukom.

Što se promijenilo? Ekrani više nisu 16:9 nego izduljeni, poput ovoga s 19:9 omjerom stranica. I drugo, bezeli, tj. okviri oko zaslona su se istopili.

Ova kombinacija čini ogromnu razliku, pa je Cubot Max 2 jednostavno držati i u manjoj šaci, poput moje.

Naravno, za korištenje vam trebaju dvije ruke – nećete moći dohvatiti niti sve na donjem dijelu ekrana, kamoli više od toga.

Gradijentna boja je vrlo ugodna oku, ali voli packe i lako će se ogrebati. I pomalo je klizava, stoga je savjet koristiti priloženu prozirnu silikonsku maskicu.

Baterija nije odvojiva iako poklopac jest – to je uobičajena karakteristika niže klase. Raduje čvrsto polikarbonatno kućište, dobra izrada bez škripanja, te klasičan raspored tipki i konektora.

Poklopac ćete skidati samo kad trebate umetnuti SIM ili microSD kartice.

Ekran

Ekran Cubota Max 2 je dovoljno svijetao, s dobrim vidljivim kutom i zadovoljavajućom oštrinom. Nema problema niti s kontrastom i bojama, a dobro je vidljiv i po danu, na otvorenom.

Cubot Max 2 2 3 Iskreno, očekivao sam slabiji dojam, jer ovdje ipak govorimo o relativno malom broju piksela na velikoj površini.

Noi u praksi, s normalne udaljenosti od očiju, od 30-ak cm ili više, sve izgleda dovoljno oštro. Tek će titlovi na Netflixu odati nižu rezoluciju screendoor efektom. Naravno, ako približite mobitel očima vidjet će se manja uglađenost fontova.

Vidljivi kut je stabilan, Cubot Max 2 postojano drži zasićenost boja i kontrasta pod otklonom:

No s obzirom na ostale kvalitativne osobine koje su vrlo dobre, s time se da živjeti. I više od toga, pravi je gušt igrati se i gledati filmove na ovako velikom ekranu.

A što je s notchem, tj. odrezanim desnim uglom ekrana gdje se smjestila selfie kamera?

cubot max 2 cutout Prilično je svejedno radi li se u rupi, notchu ili ovakvom usjeku. Jer, browsanje, filmovi i igre ga prekrivaju crnom trakom i ne vidi se.

To je naravno manje uspješno nego kod OLED ekrana, ali s druge strane usjek je manje zlo nego veliki bezeli i posljedično ogroman mobitel.

Performanse

Cubot Max 2 neće obarati rekorde brzine, ali treba priznati da radi brzo i glatko. Zasluga je to čistog Androida 9.0 Pie bez ikakvih intervencija proizvođača, te Helio P22 čipseta s četiri brze i četiri štedljive Cortex A-53 jezgre.

Pogledajmo prvo sintetske performanse:

Cubot Max 2 benchmark

  • Antutu v6.2.7.: 79020 bodova
  • GeekBench 4 Single / Multi score: 840 / 3655 bodova
  • GeekBench 4 Compute: 3031 bodova
  • PC Mark Work 2.0: 5258 bodova
  • PC Mark storage score: 6474
  • 3D Mark Sling Shot Extreme OGL / Vulkan 455 / –

S gotovo 80.000 Antutu bodova se da živjeti. I to bolje od očekivanja – sučelje radi glatko, nije loše niti surfanje / skrolanje a Helio P22 se dobro ponaša i u 3D igrama.

Posebno raduje glatkoća i brzina browsanja. Ponovno, bolje od očekivanja.

U igrama nećete gledati top grafiku – najzahtjevnije igre će je potkresati da bi zadržale framerate, no ovo nije gaming mobitel. Za casual gamere je zapravo sjajan izbor zbog solidnih performansi, izostanka grijanja i izvrsnog trajanja baterije.

Baterija

Ok, treba joj skoro tri sata da se napuni – ali, 5000 mAh baterija u kombinaciji s HD+ ekranom i štedljivim 12 nm čipsetom donosi desetak sati SOT-a. Praktično dvostruko više nego prosječan flagship – ovo čudo je nemoguće iscrpiti u jednom danu.

Odmah se vidjelo da će autonomija biti izvrsna: cijeli proces instalacije Antutu, GeekBench, PC Mark i 3D Mark testova, zajedno s njihovim izvršenjem – gdje je mobitel maksimalno opterećen – je potrošilo samo 8% baterije!

Softver

Čisti Android 9.0 Pie je uvijek adut, posebno u ovoj cjenovnoj klasi. Osim što jamči malu količinu bloatwarea dobit ćete brz i gladak rad te sve bitne Google aplikacije.

Prisjetimo se kako izgleda Android bez ikakvih nadogradnji / promjena proizvođača:

Nema iritantnog bloatwarea. Glatkoća izvedbe je na visini, a tek će nešto sporija učitavanja i s time povezan lag pokazati da se radi o budget, a ne premium mobitelu.

Kamera

13 MP stražnja kamera opremljena je F1.8 objektivom, što je do jučer – za neke je i danas – spadalo u flagship kategoriju.

Veliki otvor blende propušta više svjetla i poboljšava noćne fotografije. Tu je i brzo PDAF fokusiranje – koje bolje radi po danu, nego u tamnijim uvjetima – te dubinski senzor.

Kvaliteta fotografija? Po danu vrlo dobra, uz manje svjetla ne toliko ali opet, fotografije koje Cubot Max 2 snima su više nego upotrebljive. Pogledajte galeriju:

Kada padne svjetlo, fotografije dobivaju više šuma i donekle gube zasićenost boja:

Bljeskalica je jaka i dobro se slaže s kamerom: fotografije su dobro eksponirane i slobodno je koristite uz manje svjetla. To baš i nije slučaj kod većine mobitela, ali ovdje jest; pogledajte zeca:

Cubot Max 2 test foto 8 1 Ovo je izvrsna fotografija, ne samo u okvirima klase. Također, i dnevne fotografije mogu biti vrlo oštre, na flagship razini.

Cubot Max 2 test foto 6 1 Ako fotografirate izbliza, F1.8 će vam napraviti i lijepi, prirodni bokeh efekt.

Zaključak

Velik, dobro napravljen i s ogromnom baterijom Cubot Max 2 cilja na publiku koja želi 6.8″ ekran. Pri tome je manji i mnogo upotrebljiviji od očekivanja, posebice u usporedbi sa starijom generacijom mobitela velikih ekrana. Ekran je dobar i oštriji od očekivanja koje sugerira niska rezolucija. Performanse su OK, čisti Android i velika baterija su svakako aduti. Cubot Max 2 je mobitel koji bez problema izdrži dva dana a nisu niti kamere loše. Povrh svega, cijena je dobra a s ovakvom gradijentnom bojom i izgleda jako dobro. 

Cubot Max 2 nam je ustupio Se-Mark, a možete ga kupiti po cijeni od 1599 kn

Najčitanije