Watch GT 5
Cubot King Kong 7

Cubot King Kong recenzija

Prvi “blindirani” Cubot kojeg smo testirali djeluje ozbiljno i kvalitetno, no cijena je i dalje niska pa se postavlja pitanje: je li se previše štedjelo pri izradi Cubota King Kong? Koje su prednosti i nedostaci te što nam se svidjelo, a što ne kod Cubota King Kong saznajte u sljedećim redovima…

Cubot King Kong još ne možete kupiti, a mi smo ga testirali zahvaljujući uvozniku Se-Mark, koji se hvali i dobrom podrškom te opremljenim servisom. To je svakako dobar adut, jer Cuboti imaju niske cijene, svi redom dobre zaslone (svojevrstan zaštitni znak tvrtke) i čisti Android, uvijek 7.0 Nougat, koji radi dobro i na slabom hardveru.

Sada stiže i prvi blindirani Cubot King Kong, sposoban pretrpjeti padove i uranjanje bez oštećenja uređaja. IP68 (do 1.5 metara dubine, do pola sata), čvrsto kućište s gumiranim rubovima podnosi tonu pritiska, a tu je i zaštitno staklo LONGJI otpornije na udarce i ogrebotine (rijetkost u niskoj cjenovnoj klasi).

Velika 4.400 mAh baterija i 13 MP kamera su plus ali čipset nije nešto, kao niti 2 GB RAM-a.

Cubot King Kong specifikacije i cijena

  • Dimenzije: 153 x 80.2 x 14.9 mm
  • Masa: 210 g
  • Zaslon: 5″, IPS Multi Touch Screen, rezolucija 1280 x 720 piksela, 294 ppi, 2.5D staklo; 1300:1 kontrast, 450 niti svjetlina, 90%NTSC spektra boja
  • Čipset: MediaTek MT6580, quad core Cortex-A7, 1.3 GHz
  • GPU: Mali-400 MP
  • Memorija: 2 GB RAM / 16 GB za pohranu, microSD do 64 GB
  • Kamere: stražnja 13 MP F2.2, 4 leća, auto fokus, prednja 8 MP
  • Povezivanje: micro USB 2.0, Wi Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Bluetooth 4.0, GPS / A-GPS
  • Baterija: neizmjenjiva Li-Poly 4400 mAh
  • Platforma: Android 7.0 Nougat
  • Sim kartica: Dual SIM (2x Micro SIM + kartica, istovremeno)
  • Senzori: senzor blizine i svjetline, akcelerometar, magnetni senzor
  • UstupioSe-mark
  • Cijena: 1099 kn

Dizajn i ergonomija

OK, velik je. No, zapravo nije – samo je širok i debeo. Jer, po visini je sasvim usporediv s klasičnim mobitelima, istina veće dijagonale zaslona od 5″. Sa 153 mm neće biti problematičan u džepu, iako je masa od 210 g osjetna.

Širina od 80 mm nije mala, teško ćete sve hvatati jednom rukom. Ipak, nije niti problematična – pogledajte video:

Ugodnom korištenju znatno pridonosi protuklizna stražnja površina (hrapava plastika + gumirani središnji dio).

IP68 je obavezan za ovakve mobitele, ali ne sviđa mi se što Cubot King Kong ima gumeni poklopac preko USB i 3.5 mm utora. Je li vodootporan i bez njega? Ne znamo, pitat ćemo. No znamo da je poklopac teško skinuti, a s vremenom je velika vjerojatnost da će otpasti.

Bokovi imaju metalne zaštitne pločice, Cubot spominje leguru cinka visoke tvrdoće, a hvali se i da King Kong može izdržati pritisak od jedne tone bez oštećenja.

Cubot King Kong 13

Stražnji dio krije poklopac s dva vijka, ispod kojeg se nalaze dva utora za SIM kartice i jedan za memorijsku karticu. Dakle, možete ih sve koristiti istovremeno – ovo nije lošije hibridno rješenje gdje možete koristiti samo jednu SIM karticu + memorijsku karticu.

Grip je vrlo dobar u ruci, iako bi bio bolji bez spomenutih metalnih pločica na bokovima – one su najklizaviji dio mobitela. Nekako imam osjećaj da su tu više radi ukrasa, no možda se varam. Drže ih vijci što sugerira da su integralni dio šasije.

Cubot King Kong 11

Tipke su kapacitivne, smještene ispod zaslona. Po danu su dobro vidljive, ali ne i po noći jer nisu osvijetljene.

Neobično je što je donji okvir prazan – zvučnika je na stražnjoj strani Cubota King Kong, a micro USB i 3.5 mm utor su na vrhu.

Cubot King Kong 15

Na desnom boku su tipke za glasnoću i paljenje, dok je lijevi također raščišćen, nema ničega.

Ukupan dojam: Cubot King Kong je prilično atraktivan i dobro složen izdržljivi mobitel, koji se na prvi pogled i dojam nema čega sramiti pred znatno skupljom konkurencijom.

Zaslon

Ponovno, vrlo dobar. Prema specifikacijama i dojmu, Cubot King Kong koristi isti 5″ zaslon kao i Cubot R9, što znači da ima općenito dobru kvalitetu slike: kontrast je Ok, prikaz boja također (tu je i MiraVisoin za podešavanje prikaza) a nije loš niti vidljivi kut:

Kao što vidite Cubot King Kong ima stabilan prikaz boja pod kutem, a nema problema niti s probijanjem pozadinskog osvjetljenja.

Iako ovo zvuči pomalo rutinski odrađen posao, do prije koju godinu ovakve karakteristike zaslona su imali flagship mobiteli, uključivo svjetlinu na otvorenom:

Cubot King Kong 9

Lijepo je vidjeti dobre zaslone i na jeftinom robusnom mobitelu. Živio napredak!

Hardver i performanse

Cubot King Kong ima stariji MediaTek MT6580, 32 bitni quad core SoC s četiri A7 jezgre radnog takta 1.3 GHz. Performanse su skromne.

Ovaj čipset je predstavljen 2016. a proizveden je u 28 nm proizvodnom procesu. Grafički čip je dvojezgreni Mali-400 MP2. Tu je i skromnih 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije, uz mogućnost proširenja microSD karticama.

Cubot King Kong vrti čisti Andorid 7.0 Nougat operativni sustav, gdje ostvaruje sljedeće rezultate na sintetskim testovima:

Cubot King Kong benchmark rezultati

  • Antutu v6.2.7.: 23167 bodova
  • GeekBench 4 Single / Multi score: 400 / 1170
  • GeekBench 4 GPU Renderscript score: 759
  • 3D Mark Ice Storm Extreme: 1994 bodova
  • PC Mark Work 2.0: odvrti test ok, ali javi 0 bodova
  • PC Mark Storage: 1441 bodova

Ove brojke su nijansu bolje od Cubota R9 s istim čipsetom, osim brzina ugrađene memorije. Tu je Cubot R9 s 2221 bodova dosta brži od King Kongovih 1441 bodova. U praksi se to pozna po nešto dužem vremenu otvaranja aplikacija, posebice ako su veće i zahtjevnije.

Napomena: testni Cubot King Kong je predprodukcijski primjerak. Izvjesno je da će finalni proizvod raditi bolje, što znamo iz iskustva sa R3 modelom.

Igranje je OK ako ne palite nove 3D igre. Sučelje radi iznenađujuće glatko (ako mobitel nije opterećen pozadinskim procesima) ali i s ponekad primjetnim lagom. Isto vrijedi i za surfanje, koje je najugodnije iznenađenje. Ono je u pravilu glatko na defaultnom Chrome browseru.

Ukoliko to pogledamo kroz prizmu cijene i namjene Cubot King Kong mobitela, teško je dati realne prigovore na performanse. Da možemo nešto promijeniti, prvi bismo dodali još 1 GB RAM-a, ovako ćete morati povremeno čistiti memoriju ako želite gladak rad.

Audio

Izlaz za slušalice je solidan – nije najglasniji niti najčišći, ali će biti sasvim dostatan za sportske slušalice. Više od toga nemojte tražiti. No zauzvrat je stražnji zvučnik natprosječno glasan, a i kvaliteta mu je Ok.

Na nekim tonovima zna neugodno rezonirati (primjerice, vokal u pjesmi Stolen Dance od Milky Chancea) ali nema čujnih izobličenja, niti na najvišim razinama glasnoće.

Cubot King Kong 14

Jako je dobar za handsfree, što mu je i primarna namjena. Dobra je i kvaliteta zvuka u slušalici, iako bi smo rado vidjeli aktivno poništenje buke.

Baterija

Dobra autonomija je itekako važna za aktivan lifestyle, jer nije dobro ostati bez struje dok ste na vrhu neke planine. Uz malo pažnje, to se neće dogoditi Cubotu King Kong, koji ima 4400 mAh veliku bateriju.

Ne podržava brzo punjenje pa joj treba zaista dugo da se napuni (cca 270 minuta), ali dugo joj treba i da se isprazni. Meni je trajala prosječno dan i pola do dva dana, uz 7 do 9 sati SOT-a, tj upaljenog zaslona. Da sam ga manje koristio, vjerojatno bi se mogao izvući i treći dan autonomije.

Softver, telefonija

Najbolji Android je čisti Android, u ovom slučaju Nougat. I to posebice vrijedi za ulazne mobitele. Cubot King Kong Nema nikakvih izmjena sučelja, a dodano je tek par programa pa nema niti bloatwarea da usporavaju rad i zauzimaju radnu memoriju. To je dobro, Mediatekov čipset baš i nema snage za razbacivanje.

Raduje jako dobro hvatanje signala. Cubot King Kong je jako dobro držao WiFi na testnom, problematičnom mjestu (neki mobiteli mi tamo potpuno izgube signal, pa ga moram “hvatati” pozicioniranjem po sobi).

Isto vrijedi i za 3G / WiFi signal, a vrlo je dobar i GPS čip.

To je željena osobina kod robusnih mobitela, ali se ne podrazumijeva – posebice ne u ovoj cjenovnoj klasi. Sveukupna glatkoća rada je dobra, uz nešto više strpljenja zbog laga uzrokovanog sporim učitavanjem i sporim čipsetom. To se vidi kod otvaranja aplikacija, instalacije novih itd., ali na to se može naviknuti.

Kamere

Odradit će posao, ali nemojte mnogo očekivati. Kvaliteta fotografija je prolazna po danu, iako kod maksimalnog zumiranja vidimo artefakte. Ovo definitivno nije foto mobitel, iako može napraviti OK fotku za društvene mreže, gdje je nećete previše uvećavati.

HDR preferira detalje u sjeni, ali radi zaista sporo – Cubot King Kong će tražiti 3-4 sekunde mirnog držanja za HDR fotografiju.

Po noći, također dajemo prolaznu ocjenu. Ako postoji relativno jače ambijentalno osvjetljenje – prva fotografija – slika će ispasti iznenađujuće OK. Ako je svjetla malo, bit će pre tamne.

Bljeskalica je dosta jaka i pomaže, ali i uz nju ne očekujte specijalno dobre rezultate.

Video je loš, prvenstveno jer se snima u zastarjelom 3GP formatu. Ovo je uzorak snimljen po danu, s najvišom postavkom kvalitete (fine)

Da sumiramo: fotografije mogu proći, ali ako vam treba mobitel za snimanje videa definitivno ima i boljih odabira od Cubota King Kong.

Zaključak

Cubot King Kong je atraktivan, čvrst i kvalitetno izrađen robustan mobitel, koji ničime ne odaje nisku cijenu. Najveći prigovor imamo na kamere, no ostalo radi iznenađujuće OK. Zaslon je dobar, čisti Android Nougat radi glatko većinu vremena, čak je i surfanje ugodno. S ovim mobitelom se nećete naigrati novih 3D igara, a tu je i prisutni lag kod otvaranja iole većih aplikacija.  Zauzvrat je hvatanje signala vrlo dobro, mobitel je vodootporan i prema navodima Cubota izdrži tonu pritiska, a baterija će vam trajati dva dana normalnog korištenja. I bolje, jer se zaista sporo puni.

Prema očekivanjima, određeni kompromisi postoje. No ako vam treba jeftin i robustan mobitel, Cubot King Kong baš i nema veliku konkurenciju. Zapravo, nema nikakvu, i to itekako relativizira sve navedene nedostatke. Za 1099 kn, ovo je apsolutni best buy…

Sviđa mi se:

  • kvaliteta izrade
  • umjereni gabariti kućišta
  • dobar zaslon
  • autonomija baterije
  • čisti Android 7.0 Nougat
  • upotrebljive performanse
  • iznenađujuće ugodno surfanje
  • cijena, zaista je dobra

Manje mi se sviđa:

  • kvaliteta video zapisa
  • kvaliteta fotografija
  • performanse u zahtjevnijim aplikacijama
  • sporo punjenje baterije
Najčitanije