Watch GT 5

Cubot Dinosaur recenzija

Cubot Dinosaur je telefon iz srednjeg segmenta s relativno pristupačnim cjenovnim epitetom. Odlikuju ga razne hardverske i softverske pogodnosti koje bi mogle biti zanimljive korisnicima koji ciljaju na telefon s dobrom funkcionalnošću za relativno malo novca.

Obzirom da je konkurencija u ovom segmentu neumoljiva, zanimalo nas je koje karakteristike izdvajaju Dinosaur od ostatka konkurencije.

Velik broj proizvođača telefona s dalekog istoka glavninu svoje ponude fokusira na uređaje  koji pripadaju srednjem segmentu.

Takvi uređaji u pravilu nude dio onog što je karakteristično za premuim uređaje, ali u nešto slabijem izdanju i za osjetno manji novčani iznos.

Tu se dakako odvija najžešća tržišna utakmica, a proizvođači gotovo da izbacuju nove modele na mjesečnoj razini koji se neznatno razlikuju u odnosu na svoju stariju braću, sve kako bi imali što svježiji, pa samim time i konkurentniji model na tržištu.

Cubot ovdje nije iznimka, a njihov model Dinosaur dijeli velik broj odlika i sličnosti s određenim prijašnjim modelima. Oko samih detalja ovaj put nećemo diskutirati, nego ćemo radije pogledati koje su odlike i mogućnosti testiranog primjerka. Dosta toga se može naslutiti već iz samih specifikacija.

Cubot Dinosaur specifikacije i cijena

  • Dimenzije: 152,3 x 77,2 x 8,8 mm
  • Masa: 201 g
  • Zaslon: 5,5″, 2.5D IPS Multi Touch Screen, rezolucija 1280 x 720 piksela, 267 ppi
  • Čipset: MediaTek MT6735A, quad core Cortex-A5,  1,3 GHz
  • GPU: Mali-T720
  • Memorija: 3 GB RAM / 16 GB za pohranu, microSD do 128 GB
  • Kamere: stražnja 13 MP, auto fokus, LED flash, f/2.0, video 1080p@30 fps; prednja 5 MP
  • Povezivanje: micro USB 2.0, Wi Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot, HotKnot, Bluetooth 4.0, GPS (A-GPS)
  • Baterija: izmjenjiva Li-Ion 4150 mAh
  • Platforma: Android 6 Marsmallow
  • Sim kartica: Dual SIM
  • Senzori: senzor blizine i svjetline, akcelerometar, G-senzor
  • Ustupio: Se-mark
  • Cijena: 1399 kn

Sam naziv Dinosaur, koji asocira na nešto golemo i veliko, u ovom slučaju ne aludira na fizičku veličinu uređaja. Dinosaur dolazi s ekranom od 5,5 inča, što danas predstavlja svojevrstan standard kada je veličina ekrana u pitanju. Njegova veličina je zapravo u nečem drugom. Ali idemo redom, a najprije ćemo se osvrnuti na dizajn.

Dizajn i ergonomija

Kada je u pitanju izgled, rekli bismo kako se Dinosaur ne ističe značajno u odnosu na druge modele iz ove klase. Najvećim dijelom je napravljen od plastike, koja je dosta čvrsta i utegnuta, tako da nema karakterističnih savijanja, pucketanja i sl.

U principu je znatno bolje napravljen nego što na prvi dojam djeluje. Poklopac baterije je i kod ovog Cubot modela moguće skinuti i pristupiti izmjenjivoj bateriji, što će određenim korisnicima biti od svojevrsne važnosti.

Također, ispod poklopca baterije se nalaze svi utori za kartice: dvije mini SIM i microSD. Umetanje svake od njih, pak, zahtijeva vađenje baterije, pa samim time i isključivanje telefona što nam nije osobito drago rješenje. No realno, koliko često netko ima potrebu vaditi i umetati kartice osim onda kada ih na početku stavi?

Što se samih gabarita tiče, Dinosaur nije prevelik telefon, bez obzira što dolazi s 5,5-inčnim ekranom. Zaobljeni rubovi, stanjivanje poleđine prema krajevima, te 2.5D ekran znatno poboljšavaju ergonomiju, tako da je rad s jednom rukom itekako moguć.

Poleđina je ujedno napravljena s dijamantnim uzorkom koji osjetno poboljšava grip, pa telefon ne klizi. Sve u svemu, jako dobro. S druge strane, 200 grama mase se itekako osjeti u ruci. No za povećanu masu postoji dobar razlog o kojem ćemo nešto kasnije.

Za one koji vole svoj telefon čuvati i da im nakon mjeseci korištenja izgleda kao nov dobro će doći priložena silikonska maska s pojačanim rubovima. Nama se osobno ne sviđa jer osim što povećava gabarite pomalo kvari identitet telefona, no to ne znači da ju ne trebate koristiti ako vam je dodatna zaštita bitna karakteristika.

Što se tiče rasporeda tipki i konektora sve je više-manje uobičajeno. Prednja strana je rezervirana za veliki zaslon iznad kojeg se nalazi zvučnik za razgovor, prednja kamera, te notifikacijska LED-ica, senzor svjetline i blizine.

U donjem dijelu su standardne kapacitivne upravljačke tipke bez osvjetljenja. Lijeva bočna i donja strana su lišene bilo kakvih tipki i utora. Na desnoj strani se nalaze sve tipke telefona (uključivanje / otključavanje ekrana i reguliranje glasnoće), dok su gornjoj strani smješteni 3,5 mm ulaz za slušalice i micro USB.

Gornji lijevi kut stražnje strane je rezerviran za kameru koja ima blago izbočen prsten leće i LED bljeskalicu, već spomenuti poklopac baterije s dijamantnim perforiranim uzorkom, dok je u donjem dijelu smješten zvučnik.

Položaj zvučnika nije idealan. Spustite li telefon na ravnu ili još gore mekanu podlogu (kauč, sic, deku, itd.) zvuk može biti osjetno prigušen. Donji rub je znatno bolje rješenje za integraciju glavnog zvučnika.

Zaslon

Dinosaur dolazi s 2.5D zakrivljenim IPS ekranom od 5,5-inča HD rezolucije. Obzirom na samu veličinu ekrana, HD rezolucija nije osobito impresivna. No za ovu cjenovnu kasu je svojevrstan standard. Oštrina i kvaliteta prikaza su i dalje više nego zadovoljavajući.

Međutim, kombinaciju HD rezolucije i još većeg ekrana od ovog danas nikako ne bi mogli oprostiti – slika bi bila isuviše zrnata. Cubot je i kod ovog modela uključio nekoliko tehnologija za poboljšanje slike koju možemo prilagoditi prema vlastitim preferencijama. MiraVision, LiveDisplay i Adaptive brightness su dio arsenala za prilagodbu koji vam stoji na raspolaganju. Inicijalno je slika dosta hladna, tako da će spomenute opcije itekako biti od koristi.

Jednom kad se sve podesi kvaliteta prikaza i preciznost boja će biti sasvim dobri. IPS ekran pruža dosta dobar vidljivi kut i ima solidnu svjetlinu. No pod direktnim sunčevim svjetlom slika izblijedi i teže je vidjeti sadržaj ekrana. Tu su AMOLED ekrani u osjetnoj prednosti. Zaštita od ogrebotina nije navedena, što znači da je vjerojatno niti nema. Da je suprotno, proizvođač bi ju vjerojatno istaknuo kao dodatni atribut.

Hardver i performanse

Cubot Dinosaur je dual SIM telefon koji se temelji na 64-bitnom Mediatekovom SoC-u MT6735A koji ima četiri Cortex-A5 jezgre radnog takta od 1,3 GHz. Sam procesor predstavlja mrvicu slabiju varijantu MT6735 SoC-a, ali i dalje pruža više nego solidne performanse i dobru energetsku učinkovitost.

Istovremeno, ovaj je SoC ponešto bolji u odnosu na još okljaštrenije izdanje (MT6735P) koje ima niži radni takt (1 GHz) i izostanak podrške za određene mobilne broadband signale i eMMC 4.5 standard (eMMC 4.5 nije podržan niti od strane osnovne verzije SoC-a, MT6735).

Grafički podsustav je Mali-T720 s OpenCL 1.2 i OpenGL ES 3.0 specifikacijama, ali bez DirectX 11 podrške koju ima punokrvni brat.

Pored solidnog procesora koji je ipak diktiran od strane cjenovnog razreda kojem Dinosaur pripada, Cubot, s druge strane, nije štedio na količini radne memorije. 3 GB RAM-a je odlika znatno naprednijih i skupljih telefona, a tek odnedavno flagship modeli dolaze s nešto više od ovog.

Zahvaljujući tome, Dinosaur ima jako puno rezerve koju nećete moći tako lako iscrpiti do kraja. Sučelje i standardne aplikacije rade glatko, pregledavanje web stranica ima solidan odziv, dok se igre zahvaljujući HD rezoluciji pokreću solidno brzo. Za glatko pokretanje zahtjevnih igara je ipak potrebno sniziti detalje.

Interna memorija za pohranu ima kapacitet od 16 GB, što nije osobito puno. No korisni prostor za pohranu ćete lako proširiti pomoću microSD kartice do čak 128 GB.

Audio 

Kvaliteta zvuka je u svim kombinacijama sasvim solidna. Sugovornik će vas jasno čuti, a isto tako i vi njega. Glavni zvučnik neće oduševiti reprodukcijom multimedijskih sadržaja i glazbe.

Osrednje je kvalitete i glasnoće i biti će dobar za potrebe hands free razgovora pod uvjetom da ga ne položite na mekanu površinu (zvučnik je na poleđini telefona). 3,5 mm ulaz pruža dobru kvalitetu zvuka, s time da glasnoća za zahtjevnije korisnike vjerojatno neće biti adekvatna.

Međutim, uz Dinosaur nećete dobiti nikakve slušalice. To je već drugi put Cubot telefon koji smo testirali, a da dolazi bez slušalica u pakiranju. Premda korisnik može iskoristiti bilo koje 3,5 mm slušalice, moramo priznati da nam se to niti malo ne sviđa.

Baterija

Sada napokon dolazimo i do dijela koji čini Dinosaur specifičnim – bateriji kojoj, zapravo i duguje ime. Cubot je nastojao osigurati što bolju autonomiju, tako da Dinosaur dolazi s baterijom povećeg kapaciteta od 4150 mAh. Premda nije rekorder na tržištu ovakav kapacitet baterije je za svaku pohvalu.

Uz nekakav uobičajeni režim korištenja telefona s dosta poziva, surfanja internetom, igranja pokoje igre i gledanja YouTube videa, s ovim telefonom možete računati na dvodnevnu autonomiju bez potrebe za punjenjem.

Ako malo pripazite, baterija može izdržati i tri dana. Uz poprilično intenzivno korištenje računajte na jedan dan od jutra do mraka. U svakom slučaju odlično. Međutim, kao što smo ranije spomenuli, poveća baterija je utjecala na ukupnu masu uređaja koji nije osobito lagan. No s time se već da živjeti.

Softver

Cubot Dinosaur po defaultu dolazi s Androidom 6 bez velikih modifikacija, što je velik plus. Moramo priznati da danas velik broj novih telefona koji se pojavljuju na tržištu, bilo da je riječ o poznatim brendovima ili kineskim modelima, dolazi s aktualnom verzijom Androida, no ima i onih koji koriste prethodni Android. Također, neki od boljih telefona još uvijek nisu dobili nadogradnju na Marshmallow, tako da…

Android 6 je poprilično optimiziran, tako da sučelje i aplikacije rade glatko i bez trzavica. Dinosaur dolazi s određenim brojem instaliranih aplikacija. Većina ih je korisna (optimiziranje i čišćenje OS-a, i sl.), a napornog Bloatware nema. Opcija Turbo download  omogućava kombiniranje 3G/4G mreže i WiFi-ja kod skidanja većih datoteka čime se može osjetno skratiti vrijeme preuzimanja, što u određenim situacijama može biti korisno. Također, podržane su i razne geste za brz pristup određenim aplikacijama sa zaključanog ekrana kao i buđenje ekrana dvostrukim dodirom, a tu je i Smart Motion za upravljanje pozivima i brzo odgovaranje.

Kamere

Na telefonima s pristupačnim cjenovnim predznakom kamera često zna pasti u drugi plan, pa sami korisnici od iste ne očekuju previše. Srećom, Dinosaur ne spada u tu kategoriju, pa je kvaliteta snimljenih fotki i videa više nego pristojna.

Glavna kamera sa senzorom od 13 megapiksela odrađuje solidan posao, osobito pri dnevnom svjetlu kada može napraviti jako dobre fotografije. Pri slabijem osvjetljenju je prisutan šum, a dinamika može izgubiti na rasponu, ali ne toliko da slike budu neupotrjebljive. Ako vam nešto iz prve ne ispadne dobro, ponovite snimak. Često se iz drugog-trećeg pokušaja dobiju jako dobri rezultati. Podržano je i HDR snimanje koje zahtjeva nešto mirniju ruku. Sve u svemu, kvaliteta fotografija je više nego solidna, premda ima mjesta za napredak.

Video se snima u Full HD rezoluciji, a kvaliteta snimke je solidna. Obzirom da nema optičku stabilizaciju primjetno je drhtanje i skakutanje. Potrebno je imati jako mirnu ruku da bi sve bilo glatko.

Zaključak

Cubot Dinosaur je telefon dosta dobrih mogućnosti i s odličnom autonomijom baterije koja može izdržati dva dana korištenja. Baterija svakako predstavlja jednu od glavnih prednosti ovog telefona.

Hardversku platformu predvodi 64-bitni procesor koji se dobro nosi s svim zadacima, a tu je i odlična količina radne memorije od 3 GB za sve aplikacije i nesmetan multitasking. Uz to, kvaliteta izrade i ergonomija su dosta dobri i na razini klase kojoj pripada.

Ne treba izostaviti niti Android 6 koji dolazi po defaultu, te dobar 5,5-inčni ekran i solidne kamere. Kada uzmemo sve u obzir možemo reći i da je cijena više nego primjerena onome što zauzvrat dobijete. Sve u svemu, Dinosaur bi mogao biti jako dobra kupnja, osobito za korisnike koji ciljaju na poboljšanu autonomiju.

 

Sviđa nam se:

  • odlična autonomija baterije
  • dobra hardverska platforma
  • dobar 5,5-inčni ekran
  • 3 GB radne memorije
  • Android 6 po defaultu
  • solidna kvaliteta kamere
  • izdvojene kapacitivne tipke
  • kvaliteta izrade i dizajn
  • gladak rad sučelja i aplikacija

 

Manje nam se sviđa:

  • upitna zaštita ekrana
  • voljeli bismo da je kvaliteta fotografija mrvicu bolja
Najčitanije