Što napraviti kada vam se na stolu nađe pet flagshipa – Huawei P20 Pro (moj daily driver), Samsung S9+ (redakcijski), Sony XZ3, LG G7 ThinQ te Huawei Mate 20 Pro? Usporedni blind test fotoaparata, naravno. Kamere su veliki prodajni adut i većina korisnika želi što kvalitetniju kameru na svom mobitelu.
Je li stiglo vrijeme za novog šampiona fotografije među mobitelima? U zadnjem testu, u low light uvjetima Huawei P20 Pro je pobijedio.
Od tada je Samsung S9+ dobio par nadogradnji, Sony je poslao noviji XZ3 umjesto XZ2, a tu je i LG G7 ThinQ koji je, barem na papiru, slabiji od konkurencije jer ima najmanji senzor.
Što se Huawei dvojca tiče glasoviti su po noćnom modu fotografiranja, ali i najvećoj fleksibilnost kamere. Želite više detalja po danu? Birajte 40 MP, veliki senzor to omogućava. Želite veći zum? Imate 3x i 5x.
Navedene mogućnosti kamere ne nudi nitko drugi. Huawei Mate 20 Pro donosi tri stražnje kamere, ali i drugačiji postav od P20 Pro – nema više crno bijele kamere.
Sada je tu vrlo dobra i daleko korisnija širokokutna kamera, što je do sada bila specijalnost LG-a. Od 2300+ fotografija snimljenih s mojim P20 Pro, znate koliko ih je crno bijelih? Niti jedna… Eh, kad nisam umjetnička duša, hehe.
Zanimljivo, Mate 20 Pro nije za sad dobio DxOMark ocjenu, gdje je P20 Pro i dalje u vrhu. Je li to indikativno, može li bolji ISP Kirina 980 nadoknaditi gubitak crno bijelog senzora? U međuvremenu i P20 Pro je dobio par nadogradnji; uočljiv je napredak u low light fotografiji bez korištenja noćnog moda rada.
OK, možemo se upitati – a gdje je Pixel 3, iPhone Xs i Note 9? Samsung Note 9 ima identične kamere i performanse kao i S9+ pa ovo što vidite vrijedi i za njega. Google Pixel 3 i iPhone Xs nisam uspio nabaviti za potrebe testiranja, kao niti HTC U12+ koji bi imao što za reći, defintivno. Dakle, može se bez koga nema.
Pogledajmo tehnikalije kamera spomenutih mobitela.
Kakve su boje, ekspozicija, dinamički raspon i detalji? Slijede fotografije, s kratkim uputama na što obratiti pažnju.
Ovoga puta, gledamo i dnevne i low light fotografije, odabrane da se vide razlike. Sve je fotografirano na automatici, iz ruke, u razmaku od par sekundi.
Dnevne fotografije – dinamički raspon, boje, detalji
Oprez! Sve fotografije u galerijama nisu redom A,B,C… nego su unesene slučajnim redosljedom. Pogledajte galeriju, odaberite favorita i pripazite da ne glasate krivo 🙂
O, krenimo s dnevnim fotografijama. Prva nam pokazuje dinamički raspon. Uočite odbljesak sunca na Toyoti, te detalje u sjeni u radioni.
Odbljesak treba biti što manji, sa što je više moguće sačuvane boje, dok u sjeni u radioni želimo što više detalja.
[socialpoll id=”2528585″]
Zalazak sunca, fotografirano kroz krošnju, jedan je od najzahtjevnijih kadrova općenito. Gledajte sunce, nebo, te detalje u sjeni oko Fiće i živicu.
[socialpoll id=”2528586″]
Na traktoru gledamo detalje. Cijeli kadar izgleda ovako:
Detalj odrezan na 750 x 750 piksela (širina stupca ovog članka) izgleda ovako:
[socialpoll id=”2528593″]
Noćne fotografije
Krećemo lagano, s fotografijama s relativno dosta svjetla. Rotor na Britanskom trgu ima dobro osvjetljenu fontanu i okoliš. Gledajte sve – od boje i kontrasta, preko razine detalja do razine šuma.
[socialpoll id=”2528596″]
Stol u kafiću na istom tom trgu, fotografiran navečer. Tu je sad već manje svjetla ali opet, nije jako mračno.
[socialpoll id=”2528597″]
Soba, noć, slaba rasvjeta – ovdje je bilo prilično mračno.
[socialpoll id=”2528600″]
Detalj gornje fotografije, uvećan na 100% veličine i odrezan u 750 x 1000 piksela:
[socialpoll id=”2528602″]
I za kraj, jedna mračna fotka parka. Ovdje je bilo tamno, manje više sve fotografije izgledaju svijetlije nego što je to moje oko vidjelo.
[socialpoll id=”2528604″]