Watch GT 5
zlatna medalja

Best of 2017, sasvim subjektivno

Po čemu ćemo pamtiti 2017. godinu u svijetu mobitela i tehnologije općenito pročitajte u našoj (subjektivnoj) top listi. Koji je mobitel najbolji, koji je best buy, koje tehnologije su nas oduševile a koje razočarale? 

Mnogo babica, kilavo dijete – kako se usuglasiti o favoritima po pojedinim kategorijama? Teško, ili još bolje – neka svatko dobije svoj dio članka pa piše što želi. Ili barem dvije trećine redakcije – Krunoslav i moja malenkost. Ovoga puta je to muški odabir, jer Sanja – perfekcionistica kakva jest – nije sudjelovala. Smatra da nije testirala reprezentativan broj uređaja u svakoj kategoriji 🙂

Ok, pogledajmo što kaže Krunoslav Ćosić.

Najbolji high end smartphone by Kruno – Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S8 7a

“5,8-inčna dijagonala ekrana privlači samo poslovnjake i zaljubljenike u Samsungovu Note seriju.” Ta konstatacija je vrijedila sve do ove 2017. godine, kada se Samsung usudio napraviti nešto drugačije, a to je ekran u omjeru 18,5:9, s zakrivljenim rubovima ekrana i u vrlo izduženom obliku.

Galaxy S8 je ergonomski odličan, fantastično leži u ruci (istina, smještaj senzora otiska prsta nije baš najpraktičniji), izrada je besprijekorna, unutar kućišta je smješten vrhunski hardver. OK, ima i S8 nekih minusa – nema stereo zvučnike na primjer, ali već smo se pomirili s činjenicom kako nikada nećemo imati savršen telefon u našim rukama. Trend ekrana u omjeru 2:1 svi drugi slijede, svima je cilj imati što manje neiskorištene prednje površine s ekranom, ali Samsungova implementacija je zaista najbolja.

Best buy smartphone by Kruno – Nokia 6

nokia 6

Ne radi se o nostalgiji – Nokia 6 oduševljava dobrim specifikacijama, među kojima se ističe aluminijsko kućište, 4 GB radne memorije, baterija od solidnih 3000 mAh, Snapdragon 430 čipset, čak i vrlo dobre obje kamere.

Ipak, najviše me oduševio čisti Android, spreman prihvatiti najnovije nadogradnje, sviđaju mi se stereo zvučnici te što još uvijek ima 3,5 mm ulaz za slušalice. Ma naravno da se radi i o nostalgiji, presretan sam što se Nokia ponovo vratila, pa makar i u HMD franšizi.

Najbolja tehnologija by Kruno – brzo punjenje baterije

S Nokijom 3310 iz 2017. godine danima mogu razgovarati, otići na more ili skijanje bez punjača, ali krenuti ujutro u grad s pametnim telefonom bez napunjene baterije do 100 posto zaista predstavlja hrabar čin, to mogu napraviti samo snažne persone. Još je gore kad shvatite da imate samo 10% baterije, a za 10 minuta morate krenuti izvan kuće.

Spas predstavlja brzo punjenje baterije tako da se za tih 10 minuta baterija napuni i za nekoliko desetaka posto, a prethodno je najbolje mobitel isključiti te ga ponovo uključiti nakon spomenutih 10 minuta punjenja.

Najveće tehnološko razočaranje by Kruno – Umjetna inteligencija (AI)

ifa2017

Moram priznati da me umjetna inteligencija (AI) ove godine nimalo nije očarala. Ničime. Što su to pametni telefoni umjesto mene napravili, nisam primijetio. Možda najava kiše za sljedeće jutro pa da ponesem kišobran? Imam ga u prtljažniku vozila.

Možda je mobitel “skužio” da će sutra ujutro biti velika gužva u prometu, a u kalendaru sam zapisao let za Barcelonu, pa mi savjetuje da krenem nešto ranije? I to sam znam zaključiti, znam da je ujutro gužva i da trebam ranije krenuti. Ali, kad bi  mi moj pametni telefon nešto zaista pametno predložio što ne znam, to bi onda bila pametna pomoć.

Najbolja inovacija by Kruno – Sony 3D Creator

Sony se potrudio i na telefone donio nešto potpuno inovativno, a to je 3D Creator odnosno skeniranje predmeta i zatim printanje na 3D printeru. Dakle, ne treba mi nekakav dodatni softver koji moram posjedovati i znati koristiti kako bih napravio 3D model nečega (moje glave, puknutog privjeska za ključeve) nego mobitel sve sam obavi. Totalno inovativno, zanimljivo i u konačnici korisno.

Najbolji high end smartphone by Saša – iPhone X

OK, da se odmah razumijemo – preferiram Android. I više nemam iPhone 8, prodao sam ga – iOS mi je ograničavajući i ne volim ga. No realno, iPhone X je za klasu bolji od cjelokupne konkurencije. Performanse su mu ne jednu, nego dvije godine ispred, flagshipi za 2018. sa SD845 ga neće uhvatiti; to će uspjeti tek SD855 čipsetu za 2019. godinu.

Ima najbolji zaslon, izvrstan Face ID, izvrsne kamere (ok, ima i boljih u low light uvjetima), 4K@60 FPS video, izvrstan bokeh efekt, izvrsnu sigurnost, izvrsno kućište, DCI-P3 spektar boja na fotografijama u novom, upola manjem formatu (HEIC) koji je podržan na razini OS-a itd itd. Realno, ne sviđa mi se tek kamera u low light uvjetima – no, to su limiti malog senzora. E da, skup je ko sam vrag i za brzi punjač trebate još nadoplatiti 🙂

Best buy smartphone by Saša – Cubot X18

Cubot X18 4 1

Iako sam prilično razmažen, odlučio sam birati Best Buy mobitel u klasi oko 1000 kn. Jer, upravo je nevjerojatno što sve danas dobijete za taj novac. Pa to je malo više od originalnih torbica za flaghsip mobitele…

Recimo, Cubot X18. Izduljeni zaslon vrlo dobre kvalitete, čisti Android, zaista upotrebljive performanse, čak su i kamere ugodno iznenađenje. Iako je konkurencija iznenađujuće jaka u tom cjenovnom razredu, meni se Cubot X18 najviše svidio.

Najbolja tehnologija by Saša – OLED (TV)

Ako je netko još sumnjao, OLED je tehnologija budućnosti televizora. I toliko je dobra, da me LG E6 i nakon godinu dana svakodnevno oduševljava. Isprva je OLED TV imao samo LG, s FullHD rezolucijom i 30.000 radnih sati deklariranog trajanja (LCD TV: 60.000 radnih sati, 4K u to vrijeme). Pa smo mogli vagati pluseve i minuse.

Danas svi, ali doslovno svi, od Philipsa do Bang Olufsena – u svoje top modele televizora ugrađuju LG-eve OLED panele. Osim, pogađate, Samsunga, radi svima znanih razloga. OLED danas ima trajanje od 100.000 radnih sati i bolju kvalitetu slike od LCD-a u 9 od 10 slučajeva. Samo ako sjedite ravno, po sunčanom danu i pored staklene stijene LCD je bolji, jer je svjetliji…

U svim drugim uvjetima OLED dominira. E da, OLED TV je sada često i jeftiniji odabir. Šah mat.

Najveće tehnološko razočaranje by Saša – AI

Apple A11 Bionic

Imao sam još favorita – QLED TV koji nema najavljeni širi vidljivi kut, HDR televizori niže klase koji nemaju veze sa HDR-om osim u nazivu, iOS 11 koji je pokvario kvalitetu fotografija na iPhone 7, 8 i X ali odllučio sam se ipak za umjetnu inteligenciju, kao i Kruno.

OK, AI ima potencijala. I možda ću ga za godinu dana staviti u rubriku najbolja tehnologija. No danas, njegov korisni domet je da popravi fotografije na mobitelima. I takve su i dalje lošije od mobitela bez AI-a, ali OK.

Google, upali GPS. Ne može, samo otvori meni s GPS-om. Google, koja je ovo pjesma na radiju? Ne zna. A što zna? Trošiti resurse, dakako. Da bi beskorisni AI uopće išta radio, trebate stalno imati upaljen GPS. Ma nemoj, pa da mi baterija umjesto do 17 – 18 sati traje do ručka i da Google točno zna gdje, kada i kamo idem. Disable & doviđenja…

Najbolja inovacija by Saša – Face ID

Prvi dojam – lošija zamjena za čitač otiska prstiju. Nije mi se isprva svidio, no priznajem – zato jer nisam proučio sve opcije. Face ID mi je previše sličio Samsungovom Iris skeneru, koji ne radi dobro ako imate naočale. A i ovdje sam morao dizati mobitel gotovo u razini očiju – tko to radi 100x dnevno? Užas. No, postoji opcija kojom se to isključuje, pa vas iPhone X prepoznaje iz raznih kuteva – super.

Face ID je najnaprednija biometrijska zaštita na tržištu, koja vrlo detaljno skenira vaše lice. Na žalost, za sada radi samo to – bilo bi sjajno da Apple složi softver kojim možete skenirati 3D objekte. I da, znam, to ima Sony i fora je, ali Sony je oko 1000x neprecizniji – pogledajte samo kako vam izgleda profil skenirane glave. Sonyu nedostaje broj mjerenih 3D točaka, kojeg ima Apple. Želimo super precizni i realistični 3D skener. Apple, slušaš…?

Slažete li se s našim odabirom, ili imate vlastite favorite? Slušamo vas…

Najčitanije