Da se pohvalimo – Asus Zenfone Selfie smo dobili među prvima na recenziju, ne samo u našim krajevima. Selfie je autoru ovih redaka – ako izuzmemo kratke susrete sa Sanjinim Asus Zenfone 2 maratoncem – bio prvi Asus mobitel na testu.
Prvo, pa muško – Asus Zenfone Selfie je ugodno iznenađenje, ne samo prednja kamera. Kakav se pokazao, je li dovoljno dobar odabir, te naravno – opravdava li prednja kamera njegov naziv?
Je li možda bolji odabir od Asusa Zenphone 2, koji ima snažniji hardver, pročitajte u nastavku…
Asus Zenfone Selfie– osnovni tehnički podaci:
Zaslon: 5.5″ inčni FullHD, IPS, 403 ppi, Gorilla Glass 4 zaštita, oleofobni premaz
Dimenzije: 156.5 x 77,2 x 10,8 mm (3.9 mm na rubovima)
Masa: 170 g
Procesor: 64-bitni octa-core Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (4x Cortex A53 1.5 GHz + 4x Cortex A53 1.0 GHz)
GPU: Adreno 405
Memorija: 2 GB RAM-a, 32 GB interne memorije + utor za microSD karticu
OS: Android 5.0.2 Lollipop
Baterija: Li-Po 3000 mAh
Kamere: 13 MP F2.0, 1/3″, 28 mm, laserski autofokus, dual LED+ 13 MP F2.2, DualLED
Ostale opcije: Dual SIM (micro SIM), 5 GB doživotno besplatan Asus WebStorage
Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, Bluetooth 4.0 A2DP, EDR, GPS (A-GPS), Radio FM
Mreža: GSM, WCDMA, LTE (LTE-FDD), Dual SIM (dual standby)
Senzori: ubrzanja, blizine, svjetlosni senzor, e-kompas, hall senzor
Ustupio: Asus
Cijena: od 2299 kn
Dizajn i kvaliteta izrade
Daleke 1997. godine autor ovih redaka je odlučio nabaviti svoj prvi PC, sastavljen od probranih high end komponenti. Pentium 233 MMX, 3DFX Voodoo Monster (prva prodana u Hrvatskoj!) + Matrix Millenium 2, 15″ Nokia Trinitron monitor i prateći hardver tada su bili zadnji krik mode.
Sve navedeno udomila je, po preporuci iskusnog švercera hardvera – danas vlasnika velike IT tvrtke – upravo Asus matična ploča koja je slovila za najkvalitetniju uopće.
Asus je u međuvremenu izdao mali milijun premium PC hardvera, laptopa, monitora a od 2011. i smartfona – nipošto nemojte miješati Asus s low end istočnjacima, posebice ne Kinezima (Asus je tajvanska tvrtka).
Stoga nije neobično da Asus kao tvrtku osobito cijenim, no to neće pomoći Asusu Zenfone Selfie da dobije bolje ocjene. Jer, cijenom spada u srednju klasu a poznata je razmaženost koja krasi moju malenkost glede mobitela 🙂
No, vratimo se Zenfone Sefhie mobitelu. Prvi iznenađenje je suslijedilo nakon otvaranja kutije – Asus izgleda zaista dobro! Oduvijek volimo ovakve stražnje strane, sa zaobljenim poklopcem koji na kraju mjeri svega 3.9 mm, čime više nego uspješno prikriva poveliku maksimalnu debljinu od 10.8 mm.
Kad smo kod stražnje strane, treba spomenuti LG-evski smještene tipke za glasnoću (tipka za paljenje je klasična, na vrhu mobitela – nije baš praktično na većim uređajima, no tu je dvoklik po zaslonu), prilično veliku leću (koja nimalo ne strši) te dvotonsku LED bljeskalicu i laser za superbrzo fokusiranje od 0.03 sekunde. Ali i mjerenje – više o tome u rubrici softver.
Privlačnost prednje strane Selfie uvelike duguje king size otvoru za leću, te lijepo simetričnima (ponovno) Dual LED bljeskalici i zvučniku.
Raduju kapacitivne tipke koje ne zauzimaju površinu zaslona. Također, lijepo je vidjeti microSD memorijski utor ispod atraktivnog Aqua Blue poklopca – dosta nam je generičkih crnih mobitela.
Kvaliteta izrade je vrlo dobra, stražnji poklopac ne klizi pa je Selfie ugodan u ruci. Za puni premium dojam nedostaje plemenita stražnja strana – metal ili staklo, no s obzirom na cijenu nemamo razloga za prigovor…
Zaslon
Asus nije štedio na zaslonu, iako na prvi pogled izgleda standardno u ovoj cjenovnoj klasi – 5.5″, FullHD rezolucija, IPS tehnologija.
No, Asus je Zenfone Selfie opremio najboljom zaštitom zaslona – Gorilla Glass 4, oleofobnim premazom (manje packi) te Asus TruVivid tehnologijom za bolji prikaz boja, koja smanjuje broj slojeva zaslona i približava LCD matricu zaštitnom staklu.
Svjetlina zaslona je oko 350 niti, dakle bit će nešto slabije vidljiv na suncu. Razlike u odnosu na svjetlije zaslone vide se više po ljeti, jer je čitljivost po zimi izvrsna – pogledajte donju fotku. Refleksije su dosta izražene.
Kvaliteta prikaza je dobra, zaključno s vidljivim kutom i prikazom boja. Ona može postati izvrsna – Asus je priložio softver za podešavanje zaslona:
Automatska svjetlina radi bez većih zamjerki, u pravilu je svjetlina zaslona na ugodnoj razini.
Specifikacije i performanse
Kombinacija 5.5″ FullHD zaslona i Qualcommovog Snapdragona 615 je postala prilično uobičajena, tako da smo unaprijed znali kako će Asus Zenfone Selfie raditi – dobro u svakodnevnim zadaćama, zadovoljavajuće u 3D igrama.
Prisjetimo se, Qualcomm snapdragon 615 čipset (MSM8939) ima osam ARM Cortex A53 jezgri, od kojih četiri rade na štedljivih 1 GHz, dok su četiri brže i kuckaju na 1.5 Ghz. Grafički podsustav je Adreno 405 a Selfie je opremljen sa 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije.
Svi preduvjeti za ugodan rad su ovdje, posebice ako se previše ne igrate. Adreno 405 je sigurno najslabiji dio ovakve hardverske postave.
Tome svjedoče rezultati testiranja: 7.300 bodova na 3D Mark Ice Storm Unlimited (Za usporedbu, Snapdragon 810 odvrti oko 27.000), ili 33.000 novih Antutu v6.0 bodova (s time da je 3D podsustav dobio samo 2.000) su pomalo razočaravajući.
S druge strane, operativni sustav se vrti lijepo glatko, baš kao i web browser. No, treba spomenuti da smo prvih par dana bili razočarani Asusovim browserom, koji je sporo renderirao stranice uz vidljivo trzanje prilikom skrolanja.
Srećom, pojavio se upgrade tijekom testiranja koji je u potpunosti riješio problem, a tu je i Chrome kao backup varijanta.
Baterija
Baterija je klasičnog kapaciteta za ove gabarite – 3.000 mAh i klasičnog trajanja – jedan dan prilično intenzivnog korištenja, s time da večer dočekate sa 10 – 30% baterije, ovisno kako i koliko ste koristili uređaj.
Očekivali smo ponešto bolju autonomiju, konkurencija s takvim hardverom i baterijom izvuče koji sat rada više. Primjerice, GeekBench Battery test je odvrtio 5h 11m, što je rezultat u klasi vrelog Snapdragona 810.
Jako nam se dopada aplikacija za postavke štednje baterije i performansi uređaja, koja donosi četiri profila štednje te mogućnost definiranja vlastitog.
Punjenje s priloženim punjačem traje dva i pol sata.
Telefonija
Asus Zenfone Selfie ima jasan i glasan zvuk u slušalici, te vrlo dobar prijem 3G / 4G mreže i WiFi signala. To posebice vrijedi za WiFi, Selfie nije imao problema s držanjem WiFi veze niti na problematičnom mjestu u kući.
Ponovno, nismo se kretali van Zagreba pa ne možemo znati kako radi prijem signala na mjestima s lošijom vezom, no nemamo nikakvih razloga sumnjati da tu ima bilo kakvih problema. Dapače.
Softver – Android 5.02 i ZenUI
Krenimo odmah od loše vijesti – Asus Zenfone Selfie je novi mobitel, ali dolazi sa starim Androidom 5.0.2. sa, pokazalo se izvrsnom ZenUI 2.0 ljuskom. Dobra je vijest da će uskoro stići Marshmallow nadogradnja, Asus je preskočio Android 5.1.1.
ZenUI 2.0 nam se jako dopao. Dizajnom, ali i mogućnostima te brzinom rada svakako spada među najbolje ljuske za Android OS, te je pravo osvježenje.
Dizajn sučelja je stvar ukusa, osim toga lako je promjenjiv. No, priloženi softver moramo pohvaliti. Primjerice, tipkovnica – već po defaultu nismo imali zamjerki, no tu su i zaista opsežne mogućnosti podešavanja – čak i visina tipki, primjerice, što još nismo vidjeli. Izvrsno!
Asus ZenUI 2.0 dolazi i s roditeljima vrlo korisnim Kids Modom, tj. dječjim načinom rada. Možete definirati što će raditi, gdje će browsati, te na razini aplikacije podešavati vrijeme korištenja / igranja. Samsung ima sličan softver, no Asusov nam se više dopada.
Tu su i drugi korisni programi, poput onog za prijenos podataka, dorađeni web browser, programi za tweakanje kvalitete prikaza zaslona, brzine rada Asusa Zenfone Selfie (screenshoti su u gornjim rubrikama), buđenje i gašenje mobitela dvoklikom po zaslonu (to oduvijek volimo!), paljenje aplikacija crtanjem slova na zaslonu (ZenMotion – primjerice, nacrtajte veliko slovo S za selfie kameru – manje korisno…).
Tu je i laserski mjerač udaljenosti (!), file manager, remote link, Asus podrška, auto start manager… Zaista lijepa kolekcija.
Kada se prisjetimo problema s drugim uređajima i bugovitim Lollipopom (baterija / performanse) možemo sa sigurnošću ustvrditi da će Asus Zenfon Selfie postati još bolji uređaj čim stigne nadogradnja, te će vjerojatno nadoknaditi onih sat ili dva autonomije gdje je trenutno kratak.
Foto i video
Asus Zenfone Selfie nas je ugodno iznenadio kvalitetom obje kamere. Isprva sučeljem, koje nudi i brojne ručne kontrole poput podešavanja ISO osjetljivosti, vremena ekspozicije, balansa bijele… Tu je čak i upsampling mod rada, kada kamera snimi više fotografija i pretvori je u jednu king size rezolucije ()
Ako preferirate automatiku, imate na raspolaganju 15-ak različitih modova rada koji pokrivaju sve svjetlosne uvjete.
Na papiru, kamera je nešto bolja od prosjeka ali nije usporediva s top modelima. Sernzor je nešto manji (1/3″), nema optičku stabilizaciju, nema 4K video. No objektiv je oštar i vrlo je dobre svjetlosne jačine (F2.0), softver nije agresivan u otklanjanju šuma, fotografije su oštre po cijeloj površini a po danu možete računati i na izvrstan kontrast, oštrinu i prikaz boja, čak i u zatvorenom prostoru.
HDR radi dosta dobro iako zna preeksponirati fotografiju, te treba držati mirno mobitel neko vrijeme.
Imamo i prigovor – tvorničke postavke fotoaparata ne daju najbolju sliku, jer su na srednjim vrijednostima kvalitete. Svakako to provjerite prije korištenja fotoaparata!
Zanimljiva je i mogućnost oversampliranja fotografija na 32 MP. Iako kod maksimalnog zumiranja to ne donosi veliku razliku u detaljima, a kao i kod HDR-a treba držati mobitel sekundu – dvije mirno, zanimljivo jest da takva fotografija izgleda bolje na monitoru (27″, 3.5 MP). Pogledajte primjerak selfija, u 32 MP i 13 MP.
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Ja sam jednako lijep na obje fotografije 🙂 no pogledajte živicu i drveće – znatno su oštriji na fotografiji snimljenoj u 32 MP nego u onoj s nativnih 13 MP. Zapravo ne znamo zašto, jer obje ove fotografije su smanjene na 840 x 1120 da stanu u ovaj članak. Dakle, na samo 0.94 MP…
Općenito, možemo ustvrditi da je stražnja kamera Asusa Zenfone Selfie prilično bliska kvalitetom top modela današnjice ukoliko slikate uz mnogo svjetla. Ovo je veliki kompliment. Pogledajte galeriju fotografija, smanjenu na 1600 razlučivost:
Po noći, manji senzor i nedostatak optičke stabilizacije rezultiraju nešto većom količinom šuma i to se jasno vidi razlika u odnosu na najbolje foto mobitele današnjice.
HDR radi okej, ali ne uvijek: ponekad razočara pa napravi preeksponiranu fotografiju, poput ove donje:
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Snimljeni video je solidne kvalitete, prosječne razine detalja, solidnog kontrasta i boja, te prosječne kvalitete softverske stabilizacije i dinamičkog raspona.
[youtube id=”Fx4KCxL6uBc” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Da sumiramo: stražnja kamera je ugodno iznenađenje u ovoj cjenovnoj klasi. Po danu je jako dobra – neovisno o cijeni uređaja! – dok u slabijim svjetlosnim uvjetima ima dosta šuma, a i HDR bi mogao raditi pouzdanije.
S druge strane, prednja 13 MP selfi kamera je izvrsna, sasvim sigurno spada među najbolje na tržištu, bez obzira na cjenovni razred. Ako nije i najbolja…
Dakle, da, Asus Zenfone Selfie u potpunosti opravdava svoj naziv.
Zaključak
Asus Zenfone Selfie je ugodno iznenađenje. Vrlo dobar zaslon te dobra stražnja i još bolja prednja kamera čine ga vrlo dobrim smartfonom za multimediju. Snapdragon 615 je OK čipset ako izuzmemo nešto sporiji grafički čip, no i dalje je daleko bolje rješenje od Snapdragona 4xx. Iako je izgled stvar ukusa, Asus nam se dopao, ne samo zbog atraktivne boje stražnjeg poklopca.
Asus ZenUI 2.0 je super ljuska za Android, radi brzo i ima zaista velike mogućnosti. Šteta što je baziran na Androidu 5.0.2., no nadogradnja na Marshmallow 6.0 je iza ugla. Kvaliteta izrade je u redu, ergonomija također a prednji objektiv 13 MP selfi kamere izgleda impresivno; privlači poglede i stalno vas podsjeća: ovo je izvrstan selfi mobitel. Ako volite selfi fotke, voljet ćete i Asus Zenfone Selfie.
Hvalimo
- kamere, posebice prednju
- Dual SIM, oba utora podržavaju LTE (uvijek samo jedna aktivna)
- atraktivan izgled kućišta (za neke)
- utor za microSD karticu (za neke)
- radio s RDS-om (za neke)
- dobar zaslon, paljenje i gašenje na dvoklik
- ZenUI 2.0 je super!
- softverski bundle
Zamjeramo
- Android 5.0.2. (no dobit će nadogradnju na Marshmallow)
- prilično veliki gabariti
- slabašan grafički čip