Popis aplikacija koje poboljšavaju rad performansi naših pametnih telefona sve je veći na Google Play trgovini. Niti proizvođači uređaja nisu imuni na ovu vrstu aplikacija. Jesu li nam potrebne? Rade li ono za što tvrde developeri da rade?
Aplikacije koje poboljšavaju rad performansi i baterije ( CCleaner, Clean Master Phone Boost , DU Speed Booster & Cleaner …) su možda nekada bile korisne, ali Android sustav je napredovao. Ne padajte u zamku animacija raketa i metli 😀 Zapravo usporavaju rad uređaja, zauzimaju puno RAM-a, opterećuju bateriju i zavode korisnike pokazujući lažne rezultate svojih skeniranja. Dodatno nervira njihovo stalno predlaganje novih usluga, što je prava gnjavaža. Idemo pojasniti naše tvrdnje….
Nasilno zaustavljanje procesa je protiv pravila rada operativnog sustava
Android operativni sustav (Lollipop 5.0, Marshmallow 6,0) imaju zrele mehanizme koji dodjeljuju aplikacijama resurse RAM-a i paze da se koriste na optimalan način. Također prate pozadinske aplikacije da ne koriste nepotrebne resurse procesora.
Što se događa kada aplikacija zaustavi pozadinske procese i ‘očisti’ radnu memoriju? Nakon nekoliko sekundi operativni sustav ih ponovno pokreće i puni memoriju. Kod Android sustava je u načelu “slobodna memorija gubitak memorije“. Ona nikada nije slobodna. Ako ništa drugo ispunjena je predmemorijskim procesima.
Jednostavno, to je način kako radi sustav Android. U stvari, aplikacije u RAM-u su zapravo dobra stvar koja se odražava na brzinu rada uređaja.
Nasilno zaustavljanje procese rezultira dodatnim radnim opterećenjem procesora, izlučivanjem baterije i dužim učitavanjem aplikacija. Sjetite se, uspavane aplikacije ne konzumiraju dodatno bateriju ili CPU na prvom mjestu.
Povremeno čišćenje je u redu, ali nema potrebe za odvojenim aplikacijama.
Povremeno čišćenje memorije ponekad je ipak potrebno jer se nakupi puno junk / cache / temp datoteka. Na primjer web preglednih Chrome stvara ogromne količine podataka tijekom vremena. Brisanje predmemorije preglednika uklanja podatke web-lokacije s pametnog telefona, postavke web stranice (kao što su korisnička imena i lozinke ili drugi podaci za prijavu), a neke web stranice će se po prvom učitavanju možda malo sporije učitati, uglavnom zbog slika. No može pomoći ubrzati vaš uređaj ako je cache preopterećen. Postupak za brisanje predmemorije malo varira ovisno o web pregledniku koji koristite.
Za Chrome:
- otvorite preglednik i dodirnite gumb Izbornik (⋮).
- Dodirnite ” Postavke” u izborniku koji se pojavi. Na manjim telefonima, možda ćete morati pomicati izbornika prema dolje da biste ga vidjeli.
- Dodirnite “Privatnost” ….. otvoriti će vam se novi izbornik.
- Pomaknite se prema dolje i dodirnite “Brisanje podataka o pregledavanju. “
- Označite “Cache” i ” kolačiće, podaci web-lokacije” i zatim dodirnite ” Očisti. “
Želite li iz nekog razloga povremeno očistite cache za bilo koju drugu aplikaciju, Android sustav nudi metodu za brisanje predmemorije aplikaciju po aplikaciju. U glavnim postavkama sustava , dodirnite Aplikacije i potom svaku aplikaciju kojoj želite izbrisati predmemoriju
Još jedan način čišćenja memorije je brisanje podataka aplikacije (prislini prekid ), ali je drastičniji potez. Bit će obrisane uz cache i sve postavke koje idu uz tu aplikaciju. Aplikacija će vam se potom ponašati kao da ste ju po prvi puta instalirali. Na primjer, obrišete li podatke za Facebook ili Twitter morate se ponovno prijaviti. Ako izbrišete podatke o igri koju ste igrali, vraćate se na početku, kao da ju nikada niste igrali.
Predlažemo vam da povremeno uklonite (deinstalirate) sve aplikacije i igre koje stvarno vam ne trebaju, ali prije toga napravite sigurnosnu kopiju fotografija, video zapisa na neku oblak uslugu ili računalo. Zadržite samo ono što vam je potrebno. Uređaj bi vam mogao malo prodisati. Jedna od mogućnosti je umjesto aplikacija treće strane koristiti “Upravitelj datoteka” (omogućiti prikaz skrivenih datoteka) za brisanje svih neželjenih mapa i aplikacija.
Dakle zaboravite te korisne alate jer dodaju samo privid vjerodostojnosti i dobro su osmišljena platforma za guranje oglasa i stvaranja iluzije kontrole nad performansama pametnog telefona.
Aplikacije treće strane za uštedu baterije
Aplikacije tipa “Battery Doctor” ne čine ništa osim što zatvaraju neke aplikacije pokrenute u pozadini u pokušaju uštede energije. Nažalost često mogu zatvoriti korisne datoteke i procese. Isto tako sama aplikacija ostaje aktivna kako bi držala nadzor i dodatno koristiti energiju u bateriji.
Danas gotovo svi proizvođači uređaja imaju ugrađene svoje alate za štednju energije u bateriji. Nema potrebe za korištenjem bilo koje druge aplikacije da rade dupli posao.
Smatrate li da vam ipak treba neka od aplikaciju treće strane onda možete instalirati Greenify koja štedi energiju baterije i smanjenju broj nepotrebnih aplikacija. Nije agresivna kao razni “task killeri” i slične aplikacije. Ona od sustava ne traži da zatvori aplikaciju, već samo da ju postavi u stanje hibernacije.
Ako zaista želite očistiti sve što vas živcira ili smatrate da vam je nepotrebno i dodatno uštedjeli energiju u bateriji, onda je rootanje uređaja najbolja opcija. Osim deinstalacije bilo koje aplikacije možete ukloniti sve aplikacije koje nikada ne daju priliku mobilnom uređaja za odmor, odnosno (zlo)upotrebljavaju wakelock mehanizam i na bezobrazni način prazne vašu bateriju.
Pitate li se koje su to druge aplikacije? To može biti bilo koja aplikacija koju ste skinuli s Google Play Marketa i instalirali u uređaj. Ponekad aplikacije to rade u svrhu zlonamjernosti ( malware ), no najčešće odgovornost leži na developeru aplikacija. Ako je programer na pogrešan način iskoristio wakelock mehanizam kapacitet energije u bateriji će nestajati nevjerojatnom brzinom.
Eto, nadamo se da će te iskoristiti naše savjete!