5G će donijeti revoluciju. Hoće – u pojedinim granama, isprva nezamjetno, ali dobivat će momentum i s vremenom, 5G mrežu ćemo itekako osjećati u svakodnevnom životu. Ne na način da nam 5G prži mozak ili ubrizgava čipove ljudi guštera, kao što neki i dalje vjeruju, već po blagodatima koje donosi.
Tu je i sve veći broj mobitela koji dolaze sa 5G mrežom; u 2021. je nemoguće pronaći flagship da nema 5G, Apple ga je instalirao u sve iPhone 12, a sada postaje sve češći i u srednjoj cjenovnoj klasi. Za godinu ili dvije bit će teško kupiti mobitel bez 5G modema, i to integriranog na čipset (bolji, brži, štedljiviji) koji će nam donijeti veću brzinu interneta za šaku kuna.
Povijest se ponavlja: isto tako je bilo i sa 3G te 4G mrežama. Prvi mobiteli imaju zasebne modeme od kojih dio ne podržava sve frekvencijske spektre (mm su rijekti) a novih mreža ima malo i troše mnogo struje. To vrijedi i danas, kao što je vrijedilo i kod prvih 4G instalacija i mobitela prije desetak godina, iako se proizvođači vole hvaliti 5G mogućnostima.
No, treba li prosječnom kupcu mobitela današnjice, ili za godinu dana, brzina i latencija 5G mreža? Znamo otprilike koliko su teške svakodnevne radnje (u MB), a znamo i da brzina učitavanja pojedinih web stranica ovisi i o latenciji, a ne samo brzini prijenosa.
Naime, kada upišete neku stranicu web browser, ne događa se samo učitavanje recimo 4 MB, koliko je teška naslovnica. To nije jedna datoteka koju skinete i na 3G mreži u sekundu vremena. Vaš browser započinje komunikaciju sa serverom, i potrebno im je 30 – 300 “dogovaranja” da bi ste vi u kionačnici vidjeli web stranicu. Jer, treba učitati CSS-ove, JS, HTML i JPG datoteke, te sve to i renderirati u konačan prikaz. Kada imate dobro optimizirane web stranice, to izgleda ovako:
Kod brzine učitavanja jako dolazi do izražaja i niska latencija 5G mreža, ne samo surova brzina prijenosa.
No, dok 5G mreža ne postane jeftina i dostupna svakodnevnica (za godinu – dvije), obono koristim, pazi sad, 3G mrežu :-).
Jer, brzina učitavanja web stranica na mobitelu nije za klasu lošija od 4G mreža, dok je trajanje baterije za klasu bolje. Tipično, dobijem 1.5 do 2 sata SOT-a više na 3G mreži, na Huawei P40 Pro. To vrijedi i za druge mobitele…
Konkretno, ovako izgleda SpeedCheck na 3G mreži:
A kad prebacim na 4G:
😉
Pazite, ovo su brojke za centar Zagreba, u 2021. godini. Nisu svugdje ovakve, 4G povuče ponegdje i preko 100 Mbps, ali eto sad vidite zašto sam na 3G: 4G mi donosi tek nižu latenciju, i da to se osjeti kod surfanja, ali ne dramatično.
Ostaje vidjeti hoće li mi 5G raditi bolje. Trebao bi, ali o tom potom – gornji primjer izmjerene brzine interneta jasno pokazuje zašto. Ako ovako nastave, 4G će mi raditi punom brzinom negdje u vrijeme predstavljanja 6G mreže :-).
A kakva je vaša brzina interneta?