Stigla je zanimljiva obavijest iz Samsunga, koja je lijepi primjer marketinga – Samsung QLED TV ne pati od image retentiona i burn ina. To je 100% istina, ali nije cijela istina. No, dobro se podsjetiti na problematiku zapržavanja slike…
Burn in, trajno oštećenje slike utiskivanjem statičnih dijelova (npr. logo TV kanala) je problem koji može zahvatiti CRT, plazma i OLED televizore. Ili virtualne tipke na mobitelu s OLED zaslonom, primjerice.
LCD tehnologija, zbog sasvim drugačijeg principa rada i materijala, od toga ne pati. Na LCD zaslonu je nemoguće dobiti burn in, bez obzira što mu radili i koliko ga zloupotrebljavali.
Vidite gdje smjeramo? Samsung QLED televizori su LCD televizori s quantum dot slojem, koji im omogućava veću svjetlinu i širi spektar boja. No to su i dalje LED LCD televizori, samo finije klase s boljom kvalitetom slike.
Stoga je sasvim jasno da QLED TV ne može dobiti burn in. Isto kao i svi drugi Samsungovi LED LCD televizori, isto kao i bilo koji drugi konkurentski LED LCD televizor, bez obzira na cjenovni razred. To vrijedi i za uvodne modele od 1000 kn isto kao i za top modele od 50+ tisuća kn 🙂
Detalji slijede u PR objavi :-).
Priznati njemački tehnološki magazin video certificirao je Samsung QLED televizore kao televizore bez neželjenih vizualnih efekata. U suradnji s connect Testlabom, globalnim tehnološkim laboratorijem, potvrđeno je da je cijela serija Samsung QLED televizora (2018.) bez burn-in efekta, odnosno bez pojave dvostruke slike i afterglow problema. Time je još jednom potvrđena pozicija QLED TV-a kao jednog od najatraktivnijih i najizdržljivijih zaslona na današnjem tržištu.
Tehnološke specifikacije za TV zaslone postaju sve zahtjevnije pojavom tehnologija poput High Dynamic Range (HDR), a rizik od neželjenih burn-in problema je od posebne važnosti za kupce koji zahtijevaju premium kvalitetu. Kako bi saznali jesu li zasloni u skladu sa zahtjevima i željenim karakteristikama, TV stručnjaci njemačkog magazina video i tehnološkog laboratorija connect Testlaba proveli su testiranje temeljeno na međunarodnoj normi za mjerenje, koja je usredotočena na kvalitetu HDR sadržaja QLED televizora, poznatom pod nazivom Information Display Measurements Standard (IDMS).
Samsungovi QLED TV-i prošli su testiranje i dobili certifikat koji dokazuje da nemaju neželjenih vizualnih efekata, kao što su burn-in i afterglow problemi1. Prilikom testa izdržljivosti koji je trajao čak 72 sata, stručnjaci su proveli razna mjerenja na Samsung QLED TV-ima kako bi, među ostalim, provjerili i burn-in efekte koje mogu prouzročiti statični elementi slike. Ovi efekti poznati su još pod nazivima „memory effect“, „ghosting“, „trajno zadržavanje slike“, „spaljeni zaslon“ ili „sagorijevanje”, a osjetno utječu na kvalitetu slike.
Kod pojedinih zaslona, nepoželjan obris pojavljuje se nakon svega minute korištenja televizora ako se na zaslonu prikazuju statički elementi pri visokim sjaju te su zbog toga televizori u ovom testu na dulje razdoblje prikazivali izrazito crna i svijetla bijela polja.
Stručnjaci koji su provodili test dodali su na testnu sliku varijabilne elemente teksta i treptajući bijeli okvir, kako bi automatski otkrili smetnje koje su uobičajene za moderne HDR televizore. Na taj način stvoreni su uvjeti slični onima u igrama HDR kvalitete. Osim standardne analize, stručnjaci su koristili i tamne sive slike u vrijednostima svjetline od 10 cd/m2 – što pokazuje jesu li su tamniji pikseli posvijetljeni.
Provedena testiranja su pokazala da Samsung QLED TV-i nisu podlegli ovim rigoroznim testovima. Dakle, televizori bi teoretski mogli ostati trajno upaljeni bez slikovnih elemenata poput mrežnih logotipa koji ostavljaju burn-in efekt ili afterglow.
Uzevši u obzir da kvaliteta TV zaslona može biti jako oštećena burn-in ili afterglow efektom, pogotovo nakon emitiranja kvalitetne HDR slike u ekstremnim svjetlosnim vrijednostima, Samsung QLED TV-i su najbolji izbor među modernim televizorima za sve one koji žele uložiti u proizvod visoke kvalitete, koji jamči snažne vizualne mogućnosti bez potencijalnih nepoželjnih vizualnih efekata ili trajnih oštećenja.
„Svatko tko je posebno osjetljiv na tzv. pojavu dvostruke slike i želi dugogodišnju sigurnost, bit će na siguran s LCD ili QLED zaslonima.“2, zaključuju stručnjaci koji su proveli testiranje.
Stručnjaci njemačkog magazina video testirali su tehnologiju zaslona s izraženim crnim i svijetlim bijelim poljima te sivim slikama tijekom 72 sata. Pojedini zasloni pokazali su memory effect nakon nekog vremena – ali ne i Samsung QLED televizori.