Sadržaj
Web tražilice su vrlo korisni alati i postale su dio našeg svakodnevnog života. Donosimo 10 Top web tražilica za 2017. godinu koje se koriste širom svijeta.
10 Top web tražilica u 2017. godini
Google web tražilica je najpopularniji proizvod tvrtke Alpha. Zapravo, Googleova važnost nad tražilicama je toliko dominantna da ponekad koristimo glagol “google” za pretraživanje lokalnih datoteka spremljenih na uređajima 😀
Page Rank algoritme koje koristi od 15. rujna 1997.godine, Google stalno nadograđuje kako bi pružili korisnicima najbolje rezultate u pretraživanju. Ali usprkos navedenom Google ima na glavi brojne optužbe za manipuliranje rezultatima pretraživanja u svoju korist.
Bing
Bing je u vlasništvu Microsoft Corporation. Zamijenio je web tražilice MSN Search i Windows Live Search. Tražilica je prepoznatljiva po estetski ugodnim promjenama pozadine koje se sastoje od fotografija ljudi, mjesta, životinja, sporta, itd.
Programski jezik koji se koristi u tražilici je ASP.NET i prati Microsoftov Metro dizajnerski jezik. Web pretraživač pruža različite usluge uključujući, mape (karte), sportski rezultate, praćenje leta, konverzije, provjere pravopisa, Bing financije …
Nudi i pristup mnogim drugim Microsoftovim uslugama, uključujući: Outlook.com , Office Online…
Sviđa nam se što omogućuje da vidimo svaku IP adresu povezanu s domenom i često daje dvostruko više prijedloga za samodovršavanje od Googlea. Isto tako Bing pretraživanje videozapisa znatno je bolje od onog koje nudi Google. Pruža rešetku velikih minijatura na koje treba samo kliknuti za reprodukciju.
Korisnici osobito hvale točnost rezultata pretraživanja za putovanja i zdravstvene usluge. Također ima svoje samostalne mobilne aplikacije. Ako tražite određene ažuriranja s Twittera i Facebooka, tu je Bing Social.
Yahoo! Search
Yahoo!Search je jedna od najstarijih tražilica sa sjedištem u Sunnyvale, Kalifornija. Pokrenuta je 2. ožujka 1995 godine. Od listopada 2011., Yahoo web tražilica pruža relevantne informacije na temelju Bing pretraživanja. Omogućuje pristup korisnicima na 38 svjetskih jezika.
Yahoo nije samo tražilica, već i “news aggregator”, e-mail pretinac, trgovački centar, putni katalog, centar za igre itd. Od nedavno imaju i integraciju Flickr servisa. Jedna od posebnosti je Yahoo odgovor koji daje odgovore na pitanja korisnika. Nešto poput Quora servisa.
Ask.com
Ask.com, nekad poznat kao Ask Jeeves web pretraživač osnovan je 1995.godine. Rezultati pretraživanja temelje se na formatu – pitanje / odgovor, i većina odgovori je od strane drugih korisnika ili su u obliku anketa. Ako resursi nemaju odgovor, koriste se druge tražilice. Možete naći odgovore na teme umjetnosti i književnost, geografije, obrazovanja, politike, tehnologije, znanost i poslovanja.
Unatoč vremešnosti, Ask.com je još uvijek živ i vrlo aktivan pretraživač.
Baidu
Baidu je prvi rangirani internet pretraživač u Kini. Pokrenut je 1. siječnja 2000. godine od strane Robina Li i Erica Xu. Sjedište tvrtke je u Pekingu. Oko 80 posto Android pametnih telefone u Kini ima Baidu kao zadanu tražilicu koja je definitivno dokaz njegove dominacije. Također pruža neke druge usluge, uključujući geografske karte , vijesti, oblak za pohranu…..
Uz Baidu su popularne u Kini i tražilice Yam , Youdao , Sogou.
DuckDuckGo.com
DuckDuckGo je proxy temeljen pretraživač pokrenut u rujnu 2008 godine. Dolazi pod sloganom: „Tražilica koja vas ne pratiti ”, odnosno ne uzima bilo kakve podatke o korisnicima. Osim toga, DuckDuckGo omogućuje beskonačno pomicanje na jednostavan način, tako da ne morate otvarati nove stranice kako bi vidjeli rezultate pretraživanja.
Interesantno je što njeni algoritmi skupljaju informacije od najboljih izvora umjesto većine izvora i pokazuje iste rezultate za određeni pojam pretraživanja za sve korisnike. Odlikuje je čisto sučelje i samo jedan oglas po stranici. Također ima i glasovno pretraživanje.
Kako bi generirali rezultate pretraživanja, udružili su se s Yahoo, Bing i Yummy. Mozilla Firefox ima dodan DuckDuckGo kao opciju pretraživanja za korisnika. Nedostatak je što nema u rezultatima pretraživanja datuma objavljivanja, pa tako ne dozvoljava da odmah doznamo je li stranica zastarjela.
Yandex
Yandex je razvijen 1997. godine. Četvrta je po veličini web tražilica u svijetu. Sjedište je u Moskvi. Imaju oko 60 posto udjela među tražilicama u Rusiji. Osim pretraživanja nude se i druge usluge na webu: Yandex disk (Cloud usluge), preglednik, e-pošta, navigacijske karte, Metrica (Ekvivalent Google Analytics), multimedijski sadržaji, tržište, novac itd.
Wolfram Alpha
Wolfram Alpha je tražilica službeno pokrenula 18. svibnja 2009. godine. Web servis razlikuje se od drugih pretraživača pružanjem izravne odgovora na činjenična pitanja od strane korisnika. Ne daje popis dokumenata ili web stranica iz rezultata pretraživanja. Njezini rezultati temelje se na računalnim činjenicama i podacima za određeni upit.
Jedna je od najboljih tražilica za korisnike koji rade računalne (algebra, numeričko računanje, vizualizacija), i statističke poslove. Ukratko, web tražilica sposobna je raditi sve vrste kalkulacija s činjenicama i podacima za brojne teme te zbog toga se opisuje kao znanstvena tražilica. Na početnom zaslonu su neki od primjera pretraživanja preko kojih Wolfram Alpha može pomoći.
Gibiru
Gibiru je noviji dodatak polako rastućoj skupini anonimnih tražilica. Pretražuje mainstream medije i vuče sve rezultate pretraživanja, uključujući i one cenzurirane za opću publiku. Prikazuje u rezultatima pretraživanja i one web stranice koje je Google filtrirao na temelju zemljopisne regije ili IP adrese. Pri tome, pitanje privatnost rješava se kroz Anonymous Proxy tražilice. Ali, umjesto da vam ponudi web-based proxy, Gibiru zahtijeva da preuzmete proxy softver i kombinirate VPN pretplatu. Ukupno gledajući, nije najbolje rješenje, ali barem znate da postoji još jedna nesvakidašnja tražilica koju nije loše povremeno koristiti .
Safe Search Kids
Posljednja web tražilica koju smo uvrstili u Top 10 je namijenjena djeci, jer i klinci danas surfaju 😀 Njezin naziv je Safe Search Kids. Osim za računala dostupna je kao aplikacija za mobilne uređaje. Može isporučivati filtrirane rezultate pretraživanja kada djeca koriste internet.
Ovaj alat za pretraživanje automatski aktivira Google Sigurno pretraživanje i u konačnici pomaže djeci da odlaze na web stranice koje ne sadrže neprikladan sadržaj. Osim ove tražilice za djecu predlažemo još Kiddle ili KidRex.
Eto, stigli smo do kraja. Internet je, međutim, stvarno veliko mjesto i postoji mnogo više tražilica koje mogu zadovoljiti vrlo specifične zahtjeve. Doista, Google ne bi trebala biti jedina koju koristite!
Koji je vaš omiljeni alat za pretraživanje koji nije Google?