Sadržaj
Mora se priznati da proizvođači pametnih telefona nikada nisu štedjeli na tehnologijama za poboljšani prikaz na zaslonima kako bi korisnicima pružili što bolje vizualno iskustvo. Koje su to tehnologije, njihove osnovne karakteristike tema je članka.
Advanced Super View (2007.)
Advanced Super View ( ASV – Axially Symmetric Vertical Alignment) tehnologiju poboljšanog prikaza LCD panela za mobilne telefone je prvi predstavio Sharp. Karakterizira ju sposobnost prikaza 10 bitova podataka po crvenim, plavim i zelenim podpikselima što ima kao rezultat povećanje svjetline zaslona i kontrasta. Također je po prvi puta omogućila široke kutove gledanja (170 ° vertikalno i horizontalno) iz svih smjerova na zaslon mobitela bez kromatskih promjena. Meizu M8, M9 i MX su modeli koji su koristili ovu tehnologiju.
CBD (2009.)
Koliko puta ste se uvjerili da zaslon koji izgleda odlično u zatvorenom prostoru može postati gotovo nečitak u vanjskom okruženju? Za ublažavanje ovog problema osmišljena je ClearBlack tehnologija (skraćeno CBD). Smanjuje refleksiju svjetla zaslona primjenom nekoliko polarizacijskih slojeva koji smanjuju odbijanje svjetlosti od zaslona prema našim očima. Primijenjena je prvi puta na Nokia C6-01, N8, N9 i Lumia Windows Phone 800 modelima.
Nova Display (2011.)
Nova Display poboljšanje prikaza je prvobitno bila odlika LG Electronics Optimus Black P970 uređaja. Za glavni cilj imala je naglasiti svjetlost zaslona. Uz pomoć tehnologije bilo je moguće postići svjetlinu prikaza do 700 niti što za čitanje web sadržaja nudi najbolju čitljivost. U isto vrijeme štedi oko 15 posto energije u bateriji.
Sony Bravia Engine (2011.)
Sony Bravia Engine pojavljuje sa Xperia S LT26i modelom. Uključuje smanjenje šuma i filtriranje, poboljšanje kontrasta i korekciju boje za snimanje i reprodukciju fotografija te video materijala. Tijekom godina Sony je poboljšavao tehnologiju. Mnogi proizvođači pametnih telefona i dan danas istu koriste za optimizaciju prikaza na zaslonu.
X-Reality for Mobile (2013.)
X-Reality for Mobile tehnologija bila je odlika Xperia Z linije i kasnije proizvođač proširuje dostupnost na X seriju. Tehnologija analizira svaku sliku i reproducira piksele koji nedostaju, kako bi se optimizirala oštrina, osobito u vizualnim efektima videozapisa. Isto tako, analizira elemente slike ovisno o sceni i prilagođava ih na temelju šablona, strukture i sastava boja.
Triluminos (2013)
Triluminos izraz opet je skovao Sony. U osnovi tehnologija poboljšava zasićenost boja na zaslonu do 50 posto u odnosu na one koje nude konvencionalni LCD paneli. Jednostavnije rečeno, smanjuje izbljeđivanje boje i kada se zaslon promatra iz širokih kuteva ili na izravnom sunčevom svjetlu. Tehnologija koristi za prikaz nanokristale ili kvantne točke, a koje su ništa drugo nego svjetlost koju emitira nano-čestica (2-10 nano metara) na točno određenoj valnoj duljini.
HDR10 (2016)
Zapaljivi Samsung Galaxy Note 7 bio je prvi model pametnog telefona s tehnologijom HDR10 standarda. Varijacija je na standardni High Dynamic Range. Omogućuje svjetlije i življe boje te beskrajni kontrast tako što nezavisno uključuje i isključuje piksele. HDR10 podržava svjetlinu do maksimalnih 4000 niti, prikaz 10-bitne dubine boja, odnosno više od 1 milijarde boja. Ove godine zasloni Sony Xperia XZ Premium i LG G6 također su podržani od HDR10 standarda.
Dolby Vision Imaging (2017)
Dolby Vision Imaging tehnologija imala je svoj početak u TV uređajima u 2014. godini. S LG G6 modelom je pronašla put u pametne telefone.
Danas je premium standard, iako ima osnovu u HDR tehnologiji. Za razliku od HDR10, prilagođava opseg svjetla i boje za svaku scenu te na temelju tih podataka primjenjuje individualni kontrast. Može upravljati 12-bitnom bojom za ukupno 68 milijardi mogućih boja.
Pojednostavljeno, danas je najnaprednija tehnologija koja ima sposobnost proizvoditi najbolje boje koje ljudsko oko može obraditi. Ova tehnologija donosi još ultravivid i duboke tamne boje tako da svaka scena izgleda realnije uz rafinirane detalje
i vrhunski kontrast.