Opel je službeno predstavio konceptno vozilo Frontera Gravel. Riječ je o robusnijoj verziji novog električnog SUV-a Frontera, zamišljenoj za obiteljske vožnje koje ponekad skrenu s asfaltiranih puteva. No postavlja se pitanje – je li ovaj model samo vizualno pustolovan, ili se iza izgleda krije prava terenska sposobnost?
Novi Opel Grandland najavljen – s dometom do 700km
Frontera Gravel je dizajnerska studija koju je razvila Opelova ekipa u Rüsselsheimu, u suradnji s tuning timovima BlackFish i XS. Inspiraciju su crpili iz zajednice zaljubljenika u terensku vožnju. Rezultat je vozilo opremljeno dodatcima koji sugeriraju spremnost za prirodu i divljinu.
Na krovu se nalazi Thule Canyon XT nosač za prtljagu, uz dodatne LED svjetlosne trake. Sprijeda je ugrađena vitla za izvlačenje, a bočna kutija za alat i ukrasne snježne staze na stražnjim stupovima dodatno pojačavaju dojam spremnosti za avanturu. Vozilo je obojano u matiranu nijansu “Desert Stone”, s crnim krovom i haubom, dok narančasti detalji naglašavaju pragove, retrovizore i oznake.
Opel EV Frontera – “stara dama” u središtu elektrifikacije
Frontera Gravel ima 16-inčne Borbet CWE naplatke s BFGoodrich gumama za sve terene. Osim izgleda, ove gume nude dodatno prianjanje na makadamu ili šljunku. U unutrašnjosti se ističu sjedala s mikrofibrom, crna stropna obloga i narančasti šavovi, stvarajući sportsku i robusnu atmosferu.
Ispod vanjštine, Gravel dijeli mehaniku s klasičnim modelom Frontera Electric. To znači prednji pogon i elektromotor snage 115 kW (154 KS), uz bateriju kapaciteta 54 kWh. Domet do 400 kilometara je solidan za svoju klasu, ali ipak ograničavajući za duže terenske vožnje. Nedostatak pogona na sve kotače mogao bi odbiti ozbiljnije ljubitelje off-roada.
Mazda EZ-60 s 255KS stiže uskoro ali ne za Europsko tržište
Opel trenutno ne planira ugradnju stražnjeg elektromotora, no tehnički bi to bilo izvedivo, kao kod srodnih modela Stellantis grupacije – primjerice Jeep Avengera 4Xe ili Alfa Romeo Juniora Q4.
Frontera Gravel će javnosti biti prikazana 30. svibnja na XS Carnight događaju u austrijskom Wörtherseeju. Iako službeno koncept, Opel očito želi testirati reakcije tržišta. Rebecca Reinermann, potpredsjednica marketinga Opela i Vauxhalla, izjavila je kako je ovaj model “stvoren da zapali strast među fanovima i ispita interes za odvažniju, pustolovniju Fronteru.”
Ako interes bude dovoljan, moguće je da Frontera Gravel dobije i serijsku verziju – kao konkurenciju budućim robusnijim modelima poput nadolazeće Dacie Duster Adventure.