FF 14
Tehnikalije

Predstavljen je HDMI 2.2 – evo što donosi

U kratkim crtama

HDMI Forum je predstavio HDMI 2.2 specifikaciju s podrškom do 96 Gbps, 16K rezolucijom i nizom novih značajki, ali uz potrebu za novim Ultra96 HDMI kabelima.
Nino Krstačić
Vrijeme čitanja
1 min čitanja

Nakon najave na CES sajmu početkom godine, HDMI Forum je konačno objavio službenu specifikaciju HDMI 2.2 za proizvođače uređaja i dodatne opreme. Kao i kod prethodnih nadogradnji, glavna novost je povećanje propusnosti. HDMI 2.2 podržava do 96 Gbps, što je dvostruko više od HDMI 2.1.

Ipak, budući da je riječ o HDMI Forumu, nije sve potpuno jasno. HDMI 2.2 će se također odnositi i na uređaje koji podržavaju 64 Gbps i 80 Gbps, uz punih 96 Gbps.

1 73

Očekivano, nova verzija donosi i podršku za vrlo visoke rezolucije. Uz pomoć kompresije ili kromatskog poduzorkovanja, HDMI 2.2 može prikazati do 16K pri 60 Hz ili 12K pri 120 Hz. Iako ove brojke možda zvuče nerealno, veća propusnost donosi stvarne prednosti i kod realnijih rezolucija.

Primjerice, sada je moguće koristiti 4K pri 240 Hz uz 10-bitnu ili 12-bitnu boju, bez potrebe za kompresijom ili gubitkom kvalitete. Također je moguće prikazati pravo 8K pri 60 Hz s punim 4:4:4 prikazom boja i 10-bitnim ili 12-bitnim dubinama.

2 48

Specifikacija uključuje i dodatne značajke poput Latency Indication Protocola (LIP), dinamičkog HDR-a, mapiranja tonova na strani izvora (SBTM), poboljšanog eARC-a, te brojnih značajki za gamere kao što su VRR, ALLM i QFT. Tu su i Quick Media Switching (QMS) te napajanje putem HDMI kabela.

Uz novu specifikaciju dolazi i novi standard za kabele. Dosadašnji Ultra High Speed HDMI više neće biti dovoljan za puni potencijal HDMI 2.2. Korisnici će trebati nove kabele s oznakom Ultra96 HDMI.

3 40

HDMI Forum će testirati i certificirati ove kabele. Svaki službeni Ultra96 kabel imat će posebnu naljepnicu s hologramom i QR kodom za provjeru autentičnosti.

Napisao/la

Nino Krstačić

Autor mnogih IT članaka, svojevremeno suvlasnik IT portala. Gaji velike osjećaje prema IT sektoru te uživa u njemu (naravno koliko mu to primarni posao dopusti). Svaki članak piše na sebi svojstven način te ima poseban pristup informacijama i donošenju istih.

Možda će vas zanimati

FF 12
Novosti

SearchGPT – ljutita konkurencija Google pretraživanju

3 6
Mobiteli

Exynos 2500 (3nm) mogao bi biti učinkovitiji u odnosu na Snapdragon 8 Gen 4

1 12
Tehnikalije

Najavljen UFS 5.0: nova era brže i učinkovitije pohrane