U digitalnom dobu podaci predstavljaju iznimnu vrijednost, a automobilska industrija se suočava s velikim izazovom zaštite privatnosti svojih klijenata. Nedavni incident s Volkswagen Grupom istaknuo je nužnost veće pažnje automobilskih proizvođača na kibernetičku sigurnost.
Volkswagen do 2030. otpušta 35,000 radnika
Otkriće masovnog curenja podataka razotkrilo je osjetljive informacije 800.000 vlasnika električnih vozila maraka Volkswagen, Audi, Seat i Škoda. Propust je nastao zbog pogrešno konfiguriranog Amazonovog cloud sustava koji koristi VW-ova softverska kompanija Cariad, dopuštajući pristup GPS koordinatama, razinama napunjenosti baterija i drugim detaljima o stanju vozila.
Izloženi podaci bili su dostupni kroz javno dostupan softver, omogućujući praćenje vozila i povezivanje s osobnim podacima vlasnika. U 466.000 slučajeva, preciznost lokacijskih podataka bila je dovoljna za kreiranje detaljnih profila svakodnevnih aktivnosti vlasnika. Među pogođenima su bili njemački političari, poduzetnici, policijski službenici i sumnjivi zaposlenici obavještajnih službi.
Novi Volkswagen Transporter i Caravelle: Više luksuza, veći kapacitet i električni pogon
Do otkrivanja propusta došlo je zahvaljujući anonimnom zviždaču koji je alarmirao Chaos Computer Club (CCC), najveću europsku hakersku asocijaciju. CCC je odmah obavijestio relevantne autoritete i dao Volkswagen Grupi i Cariadu 30 dana za rješavanje problema. Tehnički tim Cariada brzo je reagirao i blokirao neovlašteni pristup podacima.
Ovaj incident nije usamljen slučaj; slične probleme s curenjem podataka prošle godine imala je i Toyota, koja je priznala da je curenje podataka utjecalo na 2,15 milijuna vlasnika vozila u Japanu. Ti incidenti naglašavaju potrebu automobilske industrije za poboljšanjem mjera kibernetičke sigurnosti, posebice kako se povezane funkcije i usluge temeljene na cloud tehnologiji sve više integriraju u moderne automobile.