Vrlo popularna dijagonala LED LCD televizora u višoj klasi je 46″ (117 cm), no sada odlazi u povijest. Nasljednik je 48″ (122 cm).
Kralj je mrtav, živio kralj! Samsung i Sony će ove godine napustiti dijagonalu 46″ u svojim televizorima, u korist novog 48″ panela. LG već neko vrijeme niti nema 46″ televizore (prešli su na 47″ dijagonale) a očekuje se da će se i ostali proizvođači prikloniti trendu. Samsung je to napravio, što se vidjelo po izloženim 2014 modelima na CES-u.
Razlog prelaska na veću dijagonalu je usavršen proizvodni proces, sada je izrada 48″ jeftinija od 46″ panela. To raduje, posebice jer će novi LED LCD paneli Samsunga koristiti PSA matricu (kao u top modelima serije 7000 i 8000) koja nudi vrlo širok vidljivi kut (usporediv s najboljim IPS panelina) i vrlo dobar kontrast (ANSI mjerenja cca 3.000 : 1, cca 3x bolje od IPS-a).
Više je bolje – ovakvom trendu nemamo što prigovoriti. Naravno, ako s dijagonalom neće porasti i cijena…
Saša Kovačićek
Glavni urednik i osnivač portala Preporucamo.com s više od 25 godina iskustva u tech novinarstvu. Profesionalnu karijeru gradio je pišući ključne teme za vodeće regionalne magazine Mobil Media, BUG, VIDI i PCCHIP. Od 2010. vodi Preporucamo.com, pretvorivši ga u jedan od najdugovječnijih tehnoloških portala u regiji. Specijaliziran za dubinske recenzije mobilne tehnologije i potrošačke elektronike. Kontakt: [email protected] | WhatsApp: 095 8595 750