OpenAI je početkom jeseni predstavio svoj alat za pretraživanje, ChatGPT Search, koji je bio dostupan isključivo plaćenim pretplatnicima. Nedavno je ovaj alat postao dostupan svima, što označava početak šire distribucije. Tijekom niza od 12 izravnih prijenosa, OpenAI je najavio da će svi korisnici ChatGPT-a uskoro imati pristup funkciji pretraživanja. Jedini uvjet za korištenje je posjedovanje korisničkog računa.
ChatGPT od sada zvuči kao djed božićnjak
Ako korisnikov upit zahtijeva najnovije informacije, ChatGPT automatski pretražuje web kako bi pružio ažurirane odgovore. Također, pretraživanje se može ručno aktivirati pomoću nove ikone smještene na traci s upitima. OpenAI je omogućio da ChatGPT Search postane zadani pretraživač u korisničkom pregledniku.
ChatGPT Search integriran je i s naprednim glasovnim načinom rada. Ova funkcija omogućava glasovnom asistentu da pretražuje web za odgovore u stvarnom vremenu, dostavljajući ih prirodnim, razgovornim tonom. Primjerice, prilikom planiranja putovanja, korisnici mogu pitati za vremensku prognozu na odredištu, a ChatGPT će pružiti najnovije informacije zahvaljujući svojoj pretraživačkoj funkcionalnosti.
ChatGPT Pro – pretplatnički model od 200$ na mjesec
Za potporu ovoj značajci, OpenAI je sklopio partnerstva s vodećim pružateljima vijesti i podataka. To je omogućilo uvođenje korisnih widgeta za praćenje dionica, sportskih rezultata i vremenskih prognoza. ChatGPT Search postaje ozbiljan konkurent Googleu, radeći na sličan način kao Googleov Gemini. ChatGPT sada uključuje poveznice na izvore informacija, što korisnicima omogućuje provjeru točnosti dobivenih informacija.
Pored novog alata za pretraživanje, OpenAI je u svoju mobilnu aplikaciju dodao i kartografske funkcije. Korisnici mogu pretraživati restorane, trgovine i druge lokalne objekte, komunicirati s poslovnim subjektima i dobivati informacije u stvarnom vremenu. Ovim novim značajkama, OpenAI se potvrđuje kao vodeći igrač u industriji umjetne inteligencije, suprotstavljajući se Googleu.
U posljednjih nekoliko tjedana, OpenAI je predstavio niz inovacija. Među njima je i Sora, alat za generiranje videozapisa pomoću AI koji stvara videozapise u sekundama. Također, napredni glasovni način rada sada je dostupan svim korisnicima, a predstavljen je i novi profesionalni način za najnapredniji model OpenAI o1, koji dolazi s mjesečnom pretplatom od 200 dolara.
Google nije zaostajao, pokrenuvši Gemini 2.0. Ova nova verzija predstavlja korak naprijed u razvoju AI agenata sposobnih za obavljanje zadataka poput rezervacije letova ili zakazivanja liječničkih pregleda. Ovo natjecanje između OpenAI i Googlea zahuktava se, potičući stalno izdavanje novih alata i funkcija koje korisnicima pružaju sve bolje iskustvo.