LG CONCEPT ROBOTS
gadgeti

LG ulaže u robote

U kratkim crtama

  Nakon što je prethodnih godina na području robotike surađivao isključivo s korejskim startupima, LG Electronics je nedavno investirao u prvog inozemnog partnera u tom...
Saša Kovačićek
Vrijeme čitanja
3 min čitanja

 

Nakon što je prethodnih godina na području robotike surađivao isključivo s korejskim startupima, LG Electronics je nedavno investirao u prvog inozemnog partnera u tom segmentu – američku tvrtku Bossa Nova Robotics. U prvih 12 mjeseci svoje investicijske inicijative, LG je ukupno uložio preko 90 milijuna dolara u startupe na području robotike.

Bossa Nova Robotics je vodeći globalni pružatelj podataka za evidenciju maloprodajnih proizvoda u stvarnom vremenu. Automatizacijom prikupljanja i analize podataka o robi na policama, tvrtka pomaže velikim trgovačkim lancima da posluju učinkovito. Najveći maloprodajni trgovački lanac na svijetu Walmart prošle je godine započeo s testiranjem robota tvrtke Bossa Nova u velikom broju svojih dućana.

LG BOSSA NOVA

Uz ulaganje u tvrtku Bossa Nova, LG je uložio u još četiri korejske robotičke tvrtke: Acryl, SG ROBOTICS, Robotis i Robostar:

  • Acryl Inc. je prije sedam godina osnovala grupa akademika s Instituta KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology). Riječ je o tvrtki za kognitivno računalstvo koja je osmislila integriranu AI platformu „Jonathan“ koja prepoznaje ljudske emocije, značenje tekstova, govora i slika, a temelji se na tehnologiji big data i tzv. dubokom učenju.
  • SG ROBOTICS je startup koji razvija nosive robotske uređaje koji pomažu ljudima s ograničenim mogućnostima kretanja, kao što su paraplegičari ili oni s neuromuskularnim poremećajima. Tvrtka je osnovana 2017. godine kako bi isporučila „robote za bolji život“, a radi i na komercijalizaciji robota koje mogu nositi i djeca. Tvrtkino robotsko rješenje WalkON Suit osvojilo je brončanu medalju na prvom izdanju natjecanja Cybathlon 2016. godine, a bilo je namijenjeno i za nošenje baklje na Paraolimpijskim igrama 2018. u Pjongčangu.
  • Robotis je specijaliziran za robotička rješenja, uključujući i ona namijenjena edukaciji. Prepoznat je po svojim originalnom pametnim aktuatorima koji se koriste u umreženim robotskim sustavima, a proizvodi i hardverska rješenja kao što su upravljački uređaji i senzorski moduli za softvere za programiranje robota.
  • Robostar je proizvođač industrijskih robota. Njegova je misija pružati rješenja za tvrtke iz mobilne i automobilske industrije te za proizvođače displeja i poluvodiča

LG SG ROBOTICS

Ova ulaganja nadopunjuju LG-eve vlastite napore da u vrlo bliskoj budućnosti dovede uslužne robote na tržište te da taj segment učini glavnim pokretačem svog rasta. LG je u Koreji već razvio veći broj probnih  robota, kao što su Guide Robot i Cleaning Robot koji su bili pomoć putnicima u najvećoj južnokorejskoj zračnoj luci za vrijeme Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu.

Nadalje, na ovogodišnjem sajmu CES, LG je predstavio tri nova konceptna robota CLOi koji su razvijeni za komercijalnu upotrebu na frekventnim mjestima kao što su hoteli ili supermarketi. LG-evi roboti CLOi razvijeni su paralelno s proizvodima s oznakom ThinQ, LG-evim AI brandom za potrošačku elektroniku i kućanske uređaje.

LG ROBOTIS

„Robotika, kao glavna komponenta naše strategije ThinQ za razvoj i primjenu umjetne inteligencije, predstavlja veliku priliku za budući rast LG-a“, rekao je Kim Sungwook, potpredsjednik globalne divizije za inovacije u LG Electronicsu. „LG je posvećen širenju svojih mogućnosti u robotici, i to kroz ulaganja u inovativne partnere te kroz intenzivna istraživanja i razvoj unutar same kompanije.“

#LG
Napisao/la

Saša Kovačićek

Saša Kovačiček glavni je urednik i osnivač portala Preporucamo.com, koji od 2010. godine razvija u jedan od najdugovječnijih tehnoloških medija u regiji. S više od 25 godina iskustva u tech novinarstvu, karijeru je gradio pišući za vodeće regionalne magazine Mobil Media, BUG, VIDI i PC CHIP. Specijaliziran je za detaljne recenzije mobitela, televizora, audio uređaja i ostale potrošačke elektronike. Njegov pristup ne svodi se na puko nabrajanje specifikacija, nego na praktičnu analizu stvarnog korisničkog iskustva kroz svakodnevno korištenje uređaja. Kroz njegove ruke prošle su stotine uređaja, a redakcija svake godine kupuje 2–3 flagship mobitela koji služe kao dugoročna referenca za testiranje i usporedbe. Kontakt: [email protected] | WhatsApp: 095 8595 750

Možda će vas zanimati

EU ukida iphone monopol
Novosti

EU ukida iPhone monopol

Honor 600 Lite 2
Novosti

HONOR 600 Lite – novi best buy?

Dreame X60 Ultra Complete
Novosti

Robotski usisavač visine 7,95 cm se zavlači i čisti ispod niskog namještaja