Huawei, kineski telekomunikacijski gigant, nedavno je pokrenuo pravnu bitku protiv MediaTek-a, tajvanskog proizvođača čipova, tužeći ih u okružnom sudu u Kini zbog navodnog kršenja intelektualnog vlasništva. Ovaj korak predstavlja dio Huaweijevih nastojanja da zaštiti svoje patente u mobilnim tehnologijama, uključujući značajan dio globalnih patenata za 5G tehnologiju.
Huawei ima bogat portfelj standardno-važnih patenata (SEP), koji su ključni za usklađivanje s industrijskim standardima i koji bi trebali biti licencirani po poštenim, razumnim i nediskriminatornim (FRAND) uvjetima.
Problemi za Huawei počeli su 2019. godine, kada su Sjedinjene Države uvele restrikcije koje su im onemogućile pristup ključnim tehnologijama za proizvodnju čipova, teško pogodivši njihovu diviziju za proizvodnju HiSilicon čipova.
FASHION&ART SQUARED – HUAWEI WATCH FIT 3
Prema izvještajima Nikkei Asia, tužba protiv MediaTek-a dio je Huaweijevih širih napora da generira prihode od svojih patenata, uloži u istraživanje i razvoj te demonstrira globalnu tehnološku superiornost.
Pored MediaTek-a, Huawei je pokrenuo niz tužbi protiv različitih entiteta kako bi kompenzirao gubitke izazvane ograničenjima na tržištu pametnih telefona. U 2022. godini, prihodi od patenata dostigli su 560 milijuna dolara, uključujući prihode od licenciranja 30 japanskih firmi koje su koristile Huaweijeve tehnologije bez odobrenja.
Huawei: Pura 70 Pro / Ultra pokreće Kirin 9010
Huawei aktivno sklapa sporazume o uzajamnom licenciranju s brojnim globalnim tehnološkim i automobilskim tvrtkama, uključujući Oppo, Samsung, Volkswagen, Mercedes Benz, Audi, BMW i Porsche, čime širi svoj utjecaj i osigurava prihode od svojih inovacija.
S druge strane, MediaTek ostaje vodeći proizvođač aplikacijskih procesora za pametne telefone, s trenutno najnaprednijim čipom Dimensity 9300 koji koristi jedinstvenu konfiguraciju, a njegov nasljednik, Dimensity 9400, očekuje se kasnije ove godine s naprednijim značajkama.
FASHION FORWARD recenzija – Robert Sever i HUAWEI WATCH FIT 3
Ovaj pravni sukob između dvije tehnološke tvrtke naglašava kompleksnost globalnog tržišta čipova i mobilnih tehnologija, gdje su prava intelektualnog vlasništva i inovacije u središtu industrijskih i trgovinskih bitaka.