Banner
ff

Google nezakonito držao monopol nad pretraživanjem

Sudac Amit P. Mehta presudio je da je Google nezakonito monopolizirao tržište tražilica i zadržao monopol nad tekstualnim oglasima, s mogućim promjenama u poslovanju nakon žalbe.

Sudac Amit P. Mehta s američkog Okružnog suda za Okrug Kolumbija presudio je da je Google nezakonito monopolizirao tržište tražilica. U obrazloženju presude na 286 stranica navedeno je da je kompanija platila 26 milijardi dolara vlasnicima pametnih telefona i web preglednika kako bi njihova tražilica postala zadana opcija, onemogućavajući time konkurentima da se probiju na tržištu.

TikTok ponovno pred tužbom, ovog puta za kršenje zakona zaštite djece

Mehta je također presudio da Google nema monopol na tržištu oglašavanja u tražilicama, istaknuvši kako su Amazon i Walmart počeli nuditi oglašavanje povezano s pretraživanjem na svojim web stranicama.

5 13

Međutim, Google ima monopol nad tekstualnim oglasima u tražilicama, koji se pojavljuju na vrhu stranice s rezultatima. Ovo je prvi put u više od dvadeset godina da je američki okružni sud proglasio tehnološku kompaniju krivom.

SearchGPT – ljutita konkurencija Google pretraživanju

Sudac još nije objavio koje će promjene tražiti, ali moglo bi doći do toga da Google američkim korisnicima Androida pruži mogućnost odabira tražilice prilikom postavljanja novog uređaja.

Google Pixel Watch 3 – predstavljanje 13.08. s cijenom 349$

Druge odluke bi mogle uključivati odvajanje poslovanja s tražilicama od ostalih proizvoda Alphabeta, poput Androida ili Chromea; ako do toga dođe, mogli bismo svjedočiti najvećem prisilnom raskidu američke kompanije od kada je AT&T razbijen 1984. godine i naredio da proda neke svoje poslove manjim nezavisnim regionalnim telefonskim kompanijama.

ff

Kompletan izvještaj otkrio je da je Google sustavno plaćao Samsungu i Appleu za korištenje svoje tražilice, što je kompaniji podiglo vrijednost u nebo i donijelo više od 300 milijardi dolara prihoda, uglavnom generiranih iz oglasa unutar tražilice. To je također utjecalo na tržišni udio, jer je Google 2009. godine držao 80%, a do 2020. je porastao na 90%. Google je najavio da će se žaliti na odluku, tvrdeći da se njegov uspjeh temelji na preferencijama ljudi za njihovim “superiornim proizvodima.”

Najčitanije