Google Maps dobiva Gemini AI
U kratkim crtama
Sadržaj
Zadnjih mjeseci nagledao sam se raznih AI najava koje su obećavale brda i doline, no u praksi to zna biti meh. Posebno kod mobitela.
A Google? Mogao bi biti izuzetak. Nove Google Maps značajke zvuče dobro – ubacivanje Gemini AI-ja u navigaciju je logičan potez.
Dapače, Ask Maps i Immersive Navigation mogle bi biti najkorisnije nadogradnje koje smo vidjeli godinama unatrag. Ipak, nemojte odmah otvarati šampanjac – tu je i jedna velika kvaka koju Google prigodno gura pod tepih.
Ask Maps: Kraj rudarenja po tuđim recenzijama
Kada danas u Google Maps upišete “restoran”, dobit ćete šumu crvenih pinova, a onda slijedi “rudarenje” po recenzijama da vidite ima li taj restoran parking ili vegansku opciju.
Ask Maps to mijenja iz temelja. Umjesto suhoparnih ključnih riječi, sada “pod haubom” radi Gemini koji razumije kontekst i ljudski jezik.
Ideja je da aplikaciji postavite pitanje onako kako biste pitali suvozača: “Gdje na putu do Splita mogu stati na kavu, a da djeca imaju park za igranje?”.
Google tvrdi da AI analizira preko 300 milijuna lokacija i pola milijarde korisničkih recenzija kako bi vam dao sažet i konkretan odgovor. Ako ovo u praksi bude radilo barem upola dobro kao na prezentaciji, uštedjet će nam sate frustracija.
Pravi killer feature ovdje nije samo odgovaranje na pitanja, već to što vam Maps odmah nudi akciju – spremanje rute, dijeljenje s prijateljima ili pokretanje navigacije s već ukucanim usputnim stanicama.
Immersive Navigation
Druga stvar je Immersive Navigation. Koliko vam se puta dogodilo da vozite po nepoznatom gradu, navigacija vam hladno kaže “skrenite lijevo”, a vi tek u zadnjoj sekundi shvatite da ste trebali biti u traci koja je fizički odvojena rubnikom?
Ovo je najveći redizajn sučelja u vožnji u zadnjih desetak godina. Ne radi se tu samo o ušminkanoj grafici. Novi 3D prikaz sada jasno ističe prometne trake, pješačke prijelaze, semafore i znakove STOP.
Zgrade su tu, ali postaju prozirne kad se približavate složenom križanju kako vam ne bi zaklanjale pogled. Sustav pametnije zumira i unaprijed vam vizualno objašnjava gdje točno morate biti.
Također, prije samog polaska možete baciti oko na Street View odredišta i, što je najvažnije, vidjeti preporuke za parking blizu ulaza. To je razina detalja koja direktno smanjuje stres u vožnji.
Mi smo opet građani drugog reda
E sad, onaj hladan tuš koji sam spomenuo. Kao i uvijek kod Googlea, rollout je kriminalno spor za naše prostore. Ask Maps trenutno kreće samo u SAD-u i Indiji (Android i iOS).
Immersive Navigation se prvo pušta u SAD-u, a tek onda, “tijekom narednih mjeseci”, na ostala tržišta i platforme poput Android Auta i Apple CarPlaya. Za Hrvatsku? Službenog datuma, naravno, nema.
Također, ostaje za vidjeti kako će se stariji mobiteli nositi s ovim novim, teškim 3D prikazom u praksi. Postoji tanka linija između korisne vizualizacije i nepotrebnog bloatwarea koji samo srče bateriju i zbunjuje vozača šarenilom na ekranu.
Zaključak: Isplati li se veseliti?
Da, ali uz oprez. Google napokon koristi umjetnu inteligenciju da riješi stvarne probleme – gubljenje vremena na planiranje puta i stres na nepoznatim cestama. Iako se ovdje ne radi o hardveru koji morate kupiti, prema svemu sudeći ovo će biti jedna od softverskih nadogradnji zbog kojih ćete lakše disati za volanom. Best buy u svijetu besplatnih aplikacija? Apsolutno, jednom kada napokon stigne do nas.
izvor: Google The Keyword: How we’re reimagining Maps with Gemini
Saša Kovačićek
Glavni urednik i osnivač portala Preporucamo.com s više od 25 godina iskustva u tech novinarstvu. Profesionalnu karijeru gradio je pišući ključne teme za vodeće regionalne magazine Mobil Media, BUG, VIDI i PCCHIP. Od 2010. vodi Preporucamo.com, pretvorivši ga u jedan od najdugovječnijih tehnoloških portala u regiji. Specijaliziran za dubinske recenzije mobilne tehnologije i potrošačke elektronike. Kontakt: [email protected] | WhatsApp: 095 8595 750